Bonsai çeşitleri; iç mekân bonsai ve dış mekân bonsai olarak bakımı yapılmaktadır. Bonsai bakımı açısından bakıldığında iç mekânda bakımı yapılan bonsai çiçeğinin, çok sağlıklı olmadığı görülmektedir. Dış mekân bonsai çiçeği bakımı, havadar ve esintinin olduğu yerlerde, daha sağlıklı yetişebilmektedir. Toprak nemi ve aldığı gün ışığı, bonsai bakımı için önemlidir. İç mekânda yetiştirilecek bonsai çiçeği, kış aylarında aydınlık yerlerde veya pencere önlerinde bulunmaları gerekmektedir. Yaz aylarında ise direk güneş almadan, evin gölge bir köşesinde yetiştirilmesi uygundur. Hava geçişinin olduğu, nemli ortamlarda verimli büyüme gerçekleşmektedir.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise sulama sistemidir. Sulamanın yanlış yapılması sonucu, iç mekânda yetiştirilen bonsai bitkisi, yapraklarını çok fazla dökmektedir.

Zelkova Bonzai

Kuruyan bonsai nasıl canlandırılır?

 • Sulaması yağmurlama şeklinde, toprağın suyu yavaşça emeceği şekilde yapılması gerekmektedir.
 • İlk suyu verildikten sonra, 20 dakika sonra yağmurlama şeklinde tekrar su verilerek, toprağın suyu emmesi sağlanmalıdır.
 • Saksının altına çakıl taşı konulması, bitkinin köklerinin sulama sırasında çürümesine engel olacaktır.
 • Bahar aylarında bitkinin çürüyen köklerinin kesilmesi gerekmektedir.
 • Temizlenmiş kökler, çürüme yayılmadan sağlıklı şekle gelecektir.
 • Bitkinizi sularken mutlaka dinlenmiş su yada kaynamış soğumuş su kullanmanızı tavsiye ederiz. Musluk sularındaki aşırı klor ve kireç bitki köklerine zarar vermektedir.
 • Bonsai bitkinize ilkbahar ve sonbahar aylarında 2 defa olmak üzere vitamin takviyesi yapmayı ihmal etmeyin.
 • Bonzai bitkinizi özellikle kış aylarında radyatör kenarı ve klima karşısına koymayınız.

Bonsai Yetiştirme Teknikleri

Bonsai yetiştirmede, öncelikle ağacın hangi boyutta olmasını istiyorsanız, o boyuta göre planlama yapılması gereklidir. Yani ağacın gövde kısmı, 4 ile 8 yıl arasında geçen sürede yetiştirilir. Eğer 6 – 7 cm genişliğinde bonsai ağacına sahip olmak istiyorsanız, iyi ve verimli bir toprak karışımıyla, yere dikilmesi gerekmektedir. Düzenli sulama ve budama ile kalın gövdeli bonsai ağacına sahip olabilirsiniz. Bu işlemler saksıya alınmadan önce, uzun yıllar sadece gövde için yapılan çalışma sistemidir. Dal yerlerini de kendiniz belirleyebilirsiniz. Budama kesme zamanlarında, dal oluşmasını istediğiniz bölgeyi keserek, dal yerini belirleyebilirsiniz.

Düzgün ve sağlıklı şekilde bakıldıktan sonra gövde hazır hale geldiğinde, saksıya alınabilir. Uzun süreç sonunda, saksıda minik bir ağaca sahip olma düşüncesi, mutluluk vermektedir. Bonsai yetiştirme teknikleri, istediğiniz tür bonsai tohumu veya gövde yetiştirilmesi gibi teknikler olarak ayrılmaktadır. Saksıda tohumlama yöntemiyle yapacağınız bonsai ağacını, çok fazla sulamamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Fazla sulama sonucunda, tohumlar çimlenmeye ve ağacın bakteri üretmesine neden olabilir. Budama yapılırken, en alttan yukarıya doğru yapılması gerekmektedir.

Ficus Gingseng Bonsai

Bonsai Anlamı Nedir

Bonsai, tabakta veya tepside yetişen bitki anlamına gelmektedir. Eski dönemlerde Mısır’da başlayan bu ağacın geçmişi, çoğu uygarlığın da yetiştirmesine neden olmuştur. Son olarak Çinlilerden Japonlara geçtiğinde, modern ve orijinal şekilde bonsai sanatının gelişmesine sebep oldular. Japonlar, doğaya olan sevgilerini, minyatür bonsai ağaçları yapıp sergileyerek, sanata dönüştürmüşlerdir. Bir diğer adı, saksıda küçük ağaç anlamını taşımaktadır. Görünürde bakıldığında, geniş bir alan içerisinde, iç mekânlarda kurulu minyatür ağaçlardır. Farklı çeşitleri bulunmaktadır. Mevsimine göre çiçek açıp, çiçek dökebilirler. Tıpkı bir ağaç gibi görünümü vardır. Budanmasından dolayı, bodur ağaç görünümündedir.

Bonsai Nasıl Budanır

Bonsai ağacının, kendine has felsefesi vardır. Yeryüzü, cennet ve insan, doğa arasındaki uyumu simgelemektedir. Bonsai yetiştirmek, doğum, gelişim, büyüme gibi hayat döngülerini ifade etmektedir. Bonsai, farklı dinlerde farklı anlamlar yüklenerek kullanılmaktadır. Günümüze kadar modernleşerek gelen bonsai ağacı, dekor amaçlı kullanılmaktadır. Güzel bir süs bitkisi olmasından dolayı giderek yaygınlaşmıştır.

Bonsai Saksısı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Bonsai bitkisi yıllanmış bir ağaç türü olduğundan çok saksı değişimi gerekmeyen bir ağaç türüdür. Bonsai cinsine bağlı olarak 3-4 senede 1 defa saksı büyümesi gereken bir bitkidir. Saksı değişim zamanı geldiğini anlamak için ilk etapda bitki toprağının köklerinin saksı altından dışarı çıkması bitkinin toprağının yetmemesi gerekmektedir. Bitki kökleri dışarı çıkmamış toprağı yeterli ise bitkinin saksısını değiştirmeye gerek yoktur.

Saksı değişimi gerekli ise mevcut saksıda aşırı büyük olmayan orantılı bir saksıya bitki köklerini bozmadan yeni altına toprak konularak kenarları beslenmelidir. Bonsai saksısı yayvan bir saksı olmalı aşırı derin bir saksı olmamalıdır. Saksı değişiminde kaliteli torflu toprak kullanılması gerekmektedir. Aşırı milli kumlu toprak kullanımı bitki sağlığını bozabilmektedir.

Bonsai Fiyatları

Bonsai ağaçları küçük olmalarına karşın fiyatları diğer bitki türlerine göre yüksektir. Ortalama bonzai fiyatları 90 tl ile 5 bin tl arasında değişiklik göstermektedir.

Bonsai Bakımında Sık Sorulan Sorular
 • Hangi ortam sıcaklığını sever? Bonsailer ortalama 22 derece sıcaklığında sağlığını sürdüren bitkilerdir.
 • Bonsai neden sık yaprak döker? Yanlış sulama ve yer seçiminden dolayı bonsailerin sık yaprak döktüğü gözlemlenmiştir.
 • Çürüyen bonzaiye ne yapılmalıdır? Çürüme genellikle aşırı sudan kaynaklandığı için kökleri temizlenmeli ve toprağı değiştirilmelidir.