Medine çiçeği, rengarenk görüntüsü ve minik mor top şeklindeki görünümü ile düğmeyi andıran bir görünüme sahiptir. Halk dilinde, düğmeye benzerliğinden dolayı hanım düğmesi adını almıştır. Kendine has yapısı ile süs bitkisi olarak, kullanım alanı yaygın bir bitkidir.

Medine Çiçeği

Medine çiçeği anlamı

Medine çiçeği, hanım düğmesi olarak geçmektedir. Türklerin milli çiçeklerinden biri olsa da ana vatanı Panama olarak bilinmektedir. Mor, beyaz ve pembe gibi renkleri mevcuttur. 1 metreye kadar boy atan Medine çiçeği, gübreli ve bol güneş alan kumsal topraklarını tercih eder. Her mevsim kendini koruyabilen bir çiçek türü olduğundan dolayı, bahçede, saksıda veya kesme çiçek olarak kullanmak mümkün olabilmektedir. Süs bitkisi dışında, kurutularak şifa amaçlı da kullanılmaktadır. Şifa olarak çok faydası bulunan bir çiçektir.

Hanım Düğmesi Çiçeği

Medine Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir

Medine çiçeği anlamı adından pek anlaşılmaz. Görünümü bakımından düğmeye benzerliğinden dolayı, düğme çiçeği olarak adlandırılmaktadır. En fazla 1 veya 1,5 metre uzayabilen bir bitkidir. Mor, pembe ve turuncu gibi renklere sahiptir. Küçük ponpon şeklinde bir yapıya sahiptir. Çok soğuk şartlarda ve don olaylarına karşı çok dayanıklı olmasa da, sıcak ve kuraklık gibi şartlara dayanıklılık gösteren bir çiçek türüdür. Çiçeklenme mevsimi mayıs ayında başlamaktadır. Medine çiçeği Akdeniz kıyılarında, yani sıcak ve güneşli bölgeleri çok sevdiğinden dolayı, kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Çok suya ihtiyaç duymayan bir çiçektir. Eğer toprak çok nem kaybettiyse biraz sulamak gerekmektedir.

kalamış çiçekçi
Medine Çiçeği Bahçesi

Mor Düğme Çiçeğinin Mucizelerini Keşfedin

Düğme çiçeği, Hanım düğmesi veya Medine çiçeği anlamı, aynı manaya gelmektedir. Üç isimde halk dilinde kullanılmaktadır. Günümüzde düğünlerde düğme çiçeği, gelin çiçeği arasına serpiştirilerek çok şık görüntüler elde edilebilmektedir. Düğme çiçeği önceden kurutularak, gelin çiçeğine uygun renklerde hazırlanarak, çok güzel sunumlar yapmak mümkündür. Onun dışında kurutulmuş bir Medine çiçeği faydalı olmaktadır. Medine çiçeğini ağızda çiğneyerek gargara olarak kullanabilirsiniz. Ateş düşürücü özelliği sayesinde, çayı yapılarak tüketilmektedir. Özellikle bağırsak ve hemoroid hastalıklarının tedavisinde şifalı bir bitkidir. Ağız yaralarına ve boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Genellikle bitki türleri bebeklere tavsiye edilmemektedir. Fakat Medine çiçeğinin çayı, grip olan bebeklerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Üstelik Medine çayı yapımı çok kolay ve pratiktir. Kurutulmuş Medine çiçeğini, kaynar sıcak suya atarak tüketebilirsiniz. Bu tavsiye edilen bitkisel çayları, doktorunuza danışmadan tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü herkesin bünyesi ve etkileri birbirinden farklıdır. Tehlikeli sonuçlar doğmaması için doktorunuza danışmadan bitkisel ürünleri tüketmeyiniz.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili çiçek teslimatı yapmaktayız. İstanbul Anadolu yakasına sahil kısmına kalamış çiçekçi şubemiz üzerinden özel frigolu çiçek servis araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.