Bitkilerin ve ağaların tarihleri ile geçmişlerine bakacak olursak nar her zaman karşımıza bereketin sembolü olarak çıkmıştır. Bunun ile beraber tüm tarihsel gelişim süreçleri boyunca da nar her zaman sevilen ve çok sık tüketilen bir meyve olmuştur. Bu nar meyvesinin yetiştiği ağaçlar çok yıllık ağaçlar olduğu için oldukça sağlam bir köklü yapıya sahiptir.

 • Yetişmesi için sulu toprağa ihtiyaç duyan nar ağacı,
 • Rüzgar sevmeyen bir bitkidir, rüzgarlı alanlara kesinlikle dikim yapmayınız.
 • Köken olarak ılıman bir anavatana sahip olmasına rağmen sıcaklığa ve buna bağlı yaşanabilecek olan kuraklığa da oldukça dayanıklıdır.
 • Nar ağacı, meyvesini ise güz döneminde vermektedir.
 • Bahar aylarında gövde altı toprağını çapalayıp havandırmanız gerekmektedir.
 • Çiçek ve meyve dönemlerinde toprağın devamlı nemli kalması bol sulanması gerekmektedir.
 • Eylül – ocak ayları arasında gübrelenmesi kasım ayında azot gübresi kesinlikle verilmesi gerekir.
 • Tüm diğer bitkiler gibi nar ağacı da özenle bakıma ihtiyaç duyar.
 • Eğer gerekli bakım şartları ve koşulları yerine getirilmez ise hem nar ağacının verimi azalır hem de ağacın yaşam ömrü azalarak ölümüne neden olunabilir.
 • Ağustos – kasım ayları arasında iyi bakılmış nar ağacı 3-4 defa hasat edilebilir.

Evde Nar Ağacı Bakım

Ev içerisinde saksılarla nar ağacı yetiştirmek oldukça kolay ve çok zahmet gerektirmeyen bir işlemdir.

 • Yetiştirilmesi tohumdan olan bu mini ağaçlar her sene bir kere çiçek açar ve meyve verirler. Eğer çiçeklenme zamanında bu olay gerçekleşmiyor ise ya nar ağacının olduğu yer güneş ışığından yoksun demektir ya da ekili olduğu toprak iyi değildir.
 • İlk yıllarda mini nar ağacının verdiği meyveler de kendini gibi kal olup ortalama olarak bir yumurta boyunda olur. İlerleyen yıllarda ağacın toprağa alışması ve büyümesi ile nar meyvesinin boyutunda da büyüme meydana gelecektir.
 • Toprak olarak özel bir ürün kullanmanıza gerek yoktur, temiz ve suyu geçirgenliği iyi olan her toprakta büyüyüp gelişebilir.
 • Evde yetiştireceğiniz nar ağacı açık havaya sahip bir alanda olup doğrudan güneş ışığını almalıdır. Yeterli güneş alması hem daha çok çiçek açmasını sağlar, bu durum da daha çok meyve vermesini sağlar. Aksi durumda serin ve güneş almayan yerde ise bu gelişimini tamamlayamaz.
Görsel Kaynak: agaclar.net

Nar Ağacı Suyu Sever Mi?

Su her nasıl biz insanlar ve hayvanlar için temel yaşam ihtiyaçlarımızdansa bitkiler için de aynı şekildedir. Nar ağacı için de su oldukça önem taşımaktadır. Yeterli suyu almadığı zaman ağaç kuruyabilir hatta ölebilir. Sulamanın fazla olması da ağacın sararmasına ve buna bağlı olarak da kurumasına neden olacaktır. Ağacı sularken ne sırılsıklam bir toprak olmayacak ne de kuru alan bırakmayacak şekilde sulamamız yeterli olacaktır.

Nar Ağacı Nasıl Dikilir?

Nar ağacını dikmek için en doğru zaman Nisan ayı olacaktır. Bu işlem için ağacın dibinden alacağınız bir filizi 25*30 cm bir parçaya ayırmalısınız. Daha sonrasında ise bu parçaların uç kısımlarını sivri şekle getirerek bir nar çeliği elde etmiş olacaksınız. Ardından bunları az bir kısmı dışarıda kalacak şekilde toprağa gömmeniz gerekmektedir. İlkbahar boyunca ekim yaptığınız her çeliği haftada bir kez sulamanız gerekmektedir. Büyümeye başlayan nar ağacınız ilk yıllarda büyüme evresini tamamlar. Ve bu büyümenin sonunda 2 veya 3. yılında ise size meyve sunmaya başlar.

Görsel Kaynak: purtukal.com

Nar Neden Çatlar?

Bazen ağaçlarda ki narların bir kısmının ya da tamamının çatladığını görürüz. Bunun nedeni ise narda ki kalsiyum eksikliğidir. Toprakta ki kalsiyum yeterli miktarda olmadığı ve nar meyvesi de bu kalsiyumu almadığı durumlarda kabuğu yeterli bir güce sahip olmaz ve narın büyümesi esnasında ki kuvvete dayanamaz. Bundan dolayı da narın içerisinde ki tanelerinin yaptığı baskılar sonucunda narın kabuğu önce çatlamaya ardından ise kırılarak dağılmaya başlar. Bu da oldukça ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar.

Görsel Kaynak: wikimedia.org