Sümbül çiçeği , sonsuz sevgi ve bağlılığı ifade etmektedir. Güzel kokan bir çiçek olması nedeniyle, kış aylarının en çok tercih edilen çiçekler arasındadır.

  • Mor sümbüller, derin bağlılığı ve çekiciliği ifade ederler.Mor sümbüller af dileme anlamı taşıdığı içini gönlünü almak istediğiniz kişiye gönderdiğinizde, eve yayılan hoş kokusu ve derin anlamı sayesinde alan kişide hoş duygulara neden olacaktır.
  • Sarı sümbüller, kışkırtıcı ve canlı renge sahiptir. Kıskançlık anlamını taşıdığından dolayı, olumsuz ve huzursuz duygular hissettirebilir.
  • Beyaz renkli çiçekler genelde masumiyeti, saflığı ve temizliği simgelerler. Beyaz sümbülde, ümit verici ve sevimli hisler verebilecek güçte bir çiçek rengidir. Son olarak pembe sümbüller, koku olarak daha caziptir.
  • Pembe çiçekte melankoliyi ifade etmektedir. Sinirli, olumsuz ve negatif duygular hakimdir.  Fazla duygusallığın ifade edildiği bir çiçek rengidir.
Mor Sümbül Anlamı
idealtepe çiçekçi
Pembe Sümbül Anlamı

Bir Sümbül Hikayesi

Her çiçeğin ortaya çıkış tarihçesi veya mitolojik hikayeleri bulunmaktadır. Sümbül çiçeği hikâyesi, etkileyici özellikleri kadar da duygusal bir hikayedir. Kral Amyklos’un, Hyakintos isimli yakışıklı bir oğlu vardır. Bu kadar yakışıklı olan Hyakintos’a, Apollon aşık olur. İlk zamanlar sadece arkadaş gibi vakit geçirseler de, Hyakintos’un samimiyetinden ve sıcak davranışlarından dolayı, ona hayranlık duymaktadır. İki arkadaş, boş zamanlarında Eurotas kıyılarında, disk atarak vakit geçirirler. Fakat Hyakintos’a tek aşık olan Apollo değildir. Güzeller güzeli, sarışın Zephiros da, Hyakintos’a aşıktır. Aşkı o kadar yoğundur ki, Apollo ile vakit geçirmesinden dolayı kıskançlık göstermektedir. Bir gün Hyakintos ve Apollon yine disk atmaya giderler. Onları gören Zephiros kıskançlığından sinirlenir. Apollonun disk attığı sırada, diskin yönünün değişmesini sağlar. O sırada disk Hyakintos’un kafasına sert bir biçimde çarpar. Ağır yaralanan yakışıklı Hytakintos, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamaz. Canı çok yanan Apollon, aşık olduğu adamı kaybetmenin üzüntüsü ile, “senin taze ve güzel bedenini ellerimle yok ettim, seni kendim gibi ölümsüz yapacağım”diyerek, onu sümbül çiçeğine dönüştürür.

Renkli Sümbül

Şiirlerin Ana Karakteri Olan Sümbül Çiçeği

Sümbül çiçeği ile ilgili sözler, şiirler ve hikâyeler yazılmıştır. Hatta Klasik Türk şiirlerinde en çok adı geçen çiçek, sümbül çiçeğidir. Güzel kokulu olması, dalgalı karışık bir görünüme sahip olması ve siyaha yakın renklerinin olması Divan Şairlerinin dikkatini çekmiştir. Bu yüzden neredeyse her şiirde kullanmışlardır. Divan edebiyatı şiirlerinde sümbül, sevgili saçlarına benzetilerek yazılmıştır. Sümbülün kendine has rengi, kokusu ve görüntüsü bakımından, benzetmelerle kullanılmaktadır.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili rengarenk sümbül çiçeği siparişlerinizi verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve idealtepe çiçekçi şubelerimiz üzerinden özel çiçek servis araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.