Müge çiçeği efsaneye göre cennetten kovulan Havva anamızın gözyaşları sonrasında ortaya çıkmış bir bitkidir. Gözyaşlarının süzülerek toprağa dökülmesi ile çıktığına inanılıyor. Elbette bunun için kesin bir kanı olmasa da var oluşunun nedeni olarak bu rivayet günümüze kadar gelmiştir. Adını inci görünümünde alan ve çok şık ve hoş bir görünüme sahip olan bu çiçek her ortamda yetişmemektedir. Görünümüne bakarak da bunu kolayca söylemek mümkün olur. Mezarlıklarda yetişen bir bitki olsa da aslında çok değerli ve bakımının titizlikle yapılması gereken bir çiçektir.

Müge Çiçeği

Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Güneş ışınlarını sevmeyen ve doğrudan bu ışınlara maruz kalması durumunda yetişmeyen bu çiçek güneş görmeyen yerlerde yetiştirilmesi gerekiyor.
  • Çok soğuk ortamlarda ve çok sıcak ortamlarda yaşamadığı için bulunduğu ortamın sıcaklığının normal seviyelerde olması gerekiyor.
  • Saksı değişiminin ise düzenli aralıklarla iki senede bir yapılması çiçeğin daha salıklı ve daha güzel görünmesine ortam hazırlar.
  • Yazın sıcak dönemlerinde çiçeğe daha fazla su vermek gerekiyor.
  • Suyun ise toprağın her tarafına ulaştırılması gerekir ve her bir köküne suyun ulaşması için özenle ve yavaşça sulamak en doğrusudur.
  • Güneşin ışınlarını sevmese de yaz aylarını seven Müge çiçeği son derece hassas ve güzel bir bitkidir.
  • Kış aylarında ise çeşme suyu vererek çiçeğe zarar verebilirsiniz, bunun için mutlaka suyun oda sıcaklığına getirilerek verilmesi en doğrusu olacaktır.
İnci Çiçeği

İnci Çiçeği Nerede Bulunur

Yaz aylarını sevmeyen ve güneşe doğrudan maruz kaldığında olumsuz etkilenen İnci çiçeği özellikle de mezarlıklarda daha rahat yetişir. Bunun nedeni ise büyümesi için en doğru şartların mezarlık çevresinin olmasıdır. İnci çiçeği nerede bulunur, diye araştırma yaptığınızda ya da mezarlıklara bu gözle baktığınızda inci çiçeklerine sıklıkla rastladığınızı görebilirsiniz. Günümüzde evlerde de tercih edilen inci çiçeğinin bakımına son derece dikkat etmek gerekiyor. Evlerde güneşe maruz kalmayacak yerlerde ve oda sıcaklığının normal seviyelerde olduğu her yerde inci çiçeklerini bakabilirsiniz. Son dönemlerde evlerde görmeye alıştığımız inci çiçekleri görünümü nedeni ile bayanların en çok tercih ettiği çiçekler arasında ki yerini almıştır.

İnci Çiçeği Nerede Olur

Müge Çiçeği Fiyatı

Müge Çiçeği fiyatları genel olarak vazo içerisine yada gelin buketi için kullanılacaksa dalı 10-15 tl arasında değişmektedir. Saksı çiçeği olarak köklü inci çiçeği fiyatı ise 25 tl bandında satılmaktadır.

Müge Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Müge çiçeğini çoğaltmak istiyorsanız en uygun dönem ilkbahar mevsimidir. Genelde diğer bitkilerde kullanılan kökten ayırma yöntemi müge çiçeği içinde rahatlıkla kullanılabilecek bir çoğaltma yöntemidir.

Kökten ayırma yönteminde bitkinin gövdesinden kökleri ile bir parçayı ayırarak yeni bir saksıya dikmeniz durumunda müge çiçeğiniz köklerini vererek gelişimini sürdürecektir.