Fesleğen dış mekân ve iç mekânlarda kolayca yetişen kokulu bitkidir. Yetiştirilmesi diğer bitkilere oranla daha kolay ve basittir. Fesleğen sadece süs bitkisi olarak değil aynı zamanda da yemekler içinde baharat olarak kullanılır. Fesleğenin salatası ve aynı zamanda da et yemelerinde kullanılan önemli bitkiler arasındadır. Evde fesleğen yetiştirmek evde bulunan küçük sinek ve sivri sineleri de ortadan kaldırır.

Fesleğen tohumu nasıl elde edilir? Sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. Fesleğen bitkisinin birçok çeşidi vardır tüm çeşitleri çiçek açar bu çiçekler zaman içersin de tohumlanır. Fesleğen sevenler tohumlarından bitkiyi çoğaltabilirler. Çoğaltmak için açan fesleğen çiçeğinin kuruması bekleyip nazik bir şekilde kuruyan çiçeği avuç içerisinde ovalayarak fesleğen tohumunu elde edebilirsiniz. Tohumlar mercimekten ufak siyah ve kahverengi olarak elinizde kalacaktır.

Fesleğen Bakımının Püf Noktaları

  • Fesleğen doğrudan ışık almayı seven bir bitki olduğu için dışarda, balkon ve bahçede rahatlıkla yetişir bununla beraber evlerde ve odalarda cam kenarlarında da rahatlıkla yetişir.
  • Fesleğen bitkisi günde en az 5 saat güneş almalıdır.
  • Fesleğen yetiştirmede en önemli detay ise toprak seçimi ve toprak bakımıdır.  Fesleğenin en büyük problemi toprağında oluşan küçük mantarlardır. Mantar hastalığın yakalanan bitki sararıp yaprağını döker bunun için ise; toprak seçiminde humuslu toprak seçilmelidir.
  • Fesleğen kökleri suyu sevmez bu nedenle toprak suyu tutmak yerine suyu süzmelidir.
Fesleğen Çiçeği
  • Fesleğen için en iyi ortam bahçe ve balkon olacaktır. Ama dış ortamda bulunan fesleğenin kesinlikle soğuk ve rüzgardan korunması gerekir soğuk ve rüzgar fesleğen bitkisini olumsuz etkileyip sararmasına neden  olur.
  • Dışarıda yetiştirilecek bitkinin aralarında 20 cm boşluklar olmalıdır. Oluşturulan boşluk hava sirkülasyonunu daha iyi sağlayacağı için daha hızlı ve sağlıklı büyür. Fesleğen bitkisi bahçede yetiştirilebileceği gibi saksıda da tek tek yetiştirilebilir.
  • Fesleğen doğal sinek ve böcek kovucu olduğu için kapı önleri ve pencerelerin önlerine de konumlandırılabilir. Böylece sineklerden ilaçsız olarak korunabilir ev sahipleri.  Burada en önemli nokta fesleğen bitkisinin toprağının tamamen kuru olmasıdır.
  • Fesleğen bitkisini haftada bir kez sulamak yeterli olur. Fakat suyu bol verilmelidir. Toprağı nemli fesleğene tekrar su vermek bitkiyi aşırı sudan çürütüp kurutmaya neden olacaktır.
Fesleğen Bitkisinin Tohumu

İç Mekânlarda Fesleğen Yetiştirmek Ve Fesleğen Bitkisini Çoğaltmak

Fesleğen nasıl çoğaltılır? Fesleğen sevenlerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Fesleğen çiçekli bir bitki olduğu için, tohumları da olacaktır bu nedenle tohumlarını ekerek kişiler fesleğen bitkisini kolaylıkla çoğaltabilir. Burada fesleğen bitkisi kesinlikle dalından çimlendirme yöntemi ile çoğalmaz. Fesleğen çiçeğinden çoğalacağı gibi fesleğen çiçeği faydaları da oldukça fazladır. Bilinen en büyük faydası solunum yolu açmadır. Fesleğen bitkisinin çayı içildiği takdirde kişilere enerji ve ferahlıkta verir.  İç mekânda fesleğen yetiştirmek isteyen kişiler saksılarda yetiştirebilirler. Bol güneş ışığı aldığı takdirde fesleğen bitkisi daha sağlıklı ve kolay bir şekilde yetişecektir. İç mekânlarda toprağı çok sulanmamalıdır. Çok fazla sulanan ve suyu tutan toprağı mantar hastalığı da üretebilir.

Top Fesleğen Bakımı Nasıl Olur