Çamgiller ailesinden olan sedir ağacı, iğne yapraklı bir ağaç türüdür. En çok Akdeniz iklimini seven ağaçtan sağlık sektörü de faydalanmaktadır. Sağlığın yanı sıra birçok şeyde de kullanılan ağaç, kilo kontrolünün yanı sıra kozmetik alanında da yüksek oranda kullanılmaya başlanmıştır. Cilt yenilemekle birlikte saça maske olarak da kullanıldığında da saça canlılık ve hacim vermektedir. Ham maddesi de oldukça kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Uzun yıllar yaşama bileceği gibi yaprakları da ağacın üzerinde 5 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Ağaç kozalaklı olarak çiçeği görülmektedir.

  • Potasyum ihtiyacı olur fakat aşırı azota tahammül etmez buna bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Sonbahar aylarında bakımı yapılması en uygunudur.
  • Gübreleme dönemleri haricinde gübreleme yapılmamalıdır.
  • Canlı dallar kesilmemeli uzaması engellenmemelidir.
  • Üreme döneminde ve kozalaklaşma dönemlerinde budama ve kesme işlemi yapılmamalıdır.
  • Yaprak toplama ve kozalak toplama dönemleri dışında kozalakları toplanmamalıdır.
  • Bakımı kolay ve basit yetişen bir ağaçtır. Bu sebeple de fazla bir bakım gerektirmez, uygun ortam ve koşullarda kendi kendini yenileme özelliğine sahiptir.
  • Dalları kesilirken kesilmesi gereken yerden fazla kesilmemelidir.
  • Kozalaklar dökülmeye başladığı zaman uygun şartlarda toplanmalı ve ağaca zarar verilmemelidir.

Sedir Çamı Özellikleri

Birçok şeye iyi geldiği bilinen ağacın yaprakları uzun ve seyrek yapıdadır. Ağacın üzerindeki erkek çiçekleri silindir şeklindedir ve ortalama olarak 5 cm boyundadır. Erkek çiçeklerin renkleri sarıdır. Dişi çiçekler ise erkek çiçeklere göre daha küçüktür. Renkleri yeşilimsi bir renk olan çiçeklerin boyu ise 1.5 cm civarındadır. Çiçeklerde döllenme zamanı ilkbahardır. Ağacın kozalaklaşma süresi ise 26 ay civarındadır. Kozalakların sapı kısa ve klan biçimdedir, kozalaklar olgunlaştığı zaman pulları dağılır.

Görsel Kaynak: chewvalleytrees.co.uk

Sedir Ağacı Hakkında Bilgi

Neme ihtiyaç duymaz. Eşeysiz üreme yolu ile kolaylıkla üreyebilir. Uzun ömürlü olmasından dolayı kendine göre bir ortamda uzun yıllar yaşayabilmektedir. Kumlu, kireçli ve killi kum ortamında yaşar. En doğal yaşam yeri Akdeniz iklimidir. Cilt, saç ve birçok sağlık konusunda iyi gelmektedir.

Sedir Çamı Faydaları

Sedir çamının birçok faydası bulunmaktadır. Ciltteki gözenekleri açarak yenilenmesi sağlamaktadır ve ciltte en önemli sorun olan siyah noktalara da düzenli kullanıldığı taktirde gözle görülür sonuçlar vermektedir. Saç bakımında özellikle kırılma ve kepeklenme sorununa iyi geldiği üzere sağlıklı saçlara ulaşmakta da en etkili çözüm olarak kullanılmaktadır. Ciltte akne ile savaşmaya da bire bir en iyi çözüm olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sedir ağacının da sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bunların yanı sıra öksürüğe, idrar yolları enfeksiyonuna ve bronşite de iyi gelmektedir. Terlemeyi önleme etkisi olduğundan dolayı da çok fazla terleyen insanlar içinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca da kozalakları dekor amaçlı da evleri süslemektedir. En güzel ve doğal görünüme sahip olduğundan da ev dekorunda en çok kullanılan ürün olmuştur.

Görsel Kaynak: wikimedia.org