Yerel olarak adını kalanşo olarak bildiğimiz latince adı Kalanchoe olan bitki 25-35 cm boylarında sarı,beyaz,pembe,turuncu ve lila renkli çiçekleri ile ev ofis ortamında sıklıkla bulunan ve ortama kolay adapte olan minik saksı çiçeğidir. Kalanşo bitkisi etli ve kalın yaprakları ile sukulent familyasından gelmekle beraber bakımı en kolay bitkiler arasındadır.

Sağlıklı bir kalanşo bitkisini anlatacak olursak lekesiz, parlak ve sık yeşil yaprakları, üzerinde bol tomurcuk yarı açmış yarı açacak gonca çiçekleri görebiliriz.

Kalanşo çiçek bakımı gayet kolaydır. Kalanşo bitkisi direk güneş ışığına maruz kalmayacak aydınlık bir ortam haftada 1 defa 1 su bardağı su istemektedir.

Kalanşo bitkisi diğer bitkilerde olduğu gibi gün ışığı aldığı yöne doğru eğilmektedir. Bu nedenden dolayı ayda bir defa ışığa maruz kalan yönünü değiştirmeniz kalanşo bitkinizin simetri olarak sağlığına devam etmesini sağlayacaktır.

Yaz aylarında dış mekan bitkisi olarak da direk güneş almayan dış ortamlarda rahatlıkla bakabilirsiniz.

Dudullu Çiçekçi
Rengarenk Kalonşo Saksı Çiçeği

Kalanşo Çiçek Açtırma !

Kalanşolar bilinenin aksine 4 mevsim çiçek açabilirler. Bunun için başlıca uygulamanız gereken püf noktası açan çiçekleri solduktan sonra mutlaka çiçeklerini dalından kırmanızdır. Kırılan dallar kısa sürede size çiçek olarak geri dönecektir. Aksi halde çiçek açması uzun sürecektir.

Kırmızı Kalanşo

Kalanşo Çoğaltma

Kalanşo çiçekleri çelik olarak çoğaltılabilir.  Genel olarak sağlıklı bir yaprak dibinden kırılarak bir bardak su içerisinde bir hafta bekletilir. Kök filizi veren yapraklar küçük bir saksıya dikilerek can suyu verilir. Yeni çoğaltılan kalanşo mutlaka oda sıcaklığında muhafaza edilmedi suyu bitki kökleri toprağı tutana kadar az verilmelidir.

Kalanşo ilaçlama ve Vitamin

Kalanşo bitkisi diğer bitkiler gibi dış ortamlardan etkilenir. Diğer bitkilere nazaran daha dirençli olan bitkide yoğun görünen hastalık mantar ve küflenmedir.

Bunun yanı sıra sinek ve yaprak altı böcekleri de olabilmektedir. Bunlar için en etkili ilaçlar ev ortamında yetiştiklerinden dolayı kimyasal madde içermeyen biorganik özel bitki ilaçlarıdır.

Seramik Saksıda Kalanşo

Kalanchoe Çiçeği Faydaları

Bitkinin bilinen birden fazla faydası vardır. Alternatif tıbbın yanında geleneksel tıpta da fazlaca kullanımı yapılır. açık yaralar için en etkili yara iyileştirici özellikte taşır. İltihap ve mikroplar için de rahatlıkla kullanılabilir. Bitkinin yaprakları, losyonlarda ve kremlerde kullanılır. Yine evde krem hazırlamak isteyenler kalanchoenin yapraklarını kopararak, bir tülbentin içine sarıp, birkaç gün buz dolabında beklettiğiniz zaman yaprak içindeki suları tülbente bırakacaktır.  Bu işlem yaklaşık bir hafta sürer. Suyu alınan yapraklar yaralı bölgeler ve iltihaplı bölgeler için kullanılır. Yine güneş lekeleri ve doğum lekelerinde kalaonche yaprakları kullanılabilir. Yüzdeki sivilceler içinde ideal olan çiçeğin yaprakları cildin hemen her bölgesinde kullanılabilir. Açık yaralara iyi geldiği bilinse de çatlak ve açık yaralara da iyi geldiği bilinir. Yüzü pürüzsüz ve lekesiz bir  hale de getirdiği bilinir.

  • Kalanşo bitkisi topta yara iyileştirici ve iltihap sökücü bir özelliğe sahiptir. Bitki yaprakları içerisindeki jel kıvamındaki sıvı ile losyon ve krem yapımında kullanılmaktadır.
  • Kalanşo jeli cildin yüzeyinde yıpranmış deri tabakasını yenileyici ve tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca emzirme dönemindeki annelerin yara olan meme uçları için çok faydalı bir bitkidir.
  • Kalanchoe bitkisinin yaprak yüzü soyularak zeytin yağına 2 saat batırılıp yüze maske yapılması da siyah noktalara çok iyi gelmektedir.

Kalanşo Fiyatları

Kalanşo saksı çiçeği fiyatları bitkinin boyutu ile orantılı olarak değişmektedir.  Kalanşo fiyatları 10 tl ile 60 tl arasında satışı olan 4 mevsim çiçek açan bir bitkidir.

Kalanşo Çiçeğinin Anlamı

Kalanchoe çiçeğinin birçok rengi ve çeşidi vardır. Çiçek sevenler için olmazsa olmaz çiçekler arasındadır. Çiçeğin bakımı, oldukça kolaydır. Çieçk hızlıca büyüyüp çok kolay bir şekilde sürgün verir. kalanchoe çiçeği, hasta ziyaretlerinde sıkça tercih edilir.  Kalanchoe çiçeğinin renklerine göre anlamları vardır. Sarı renkli çiçek, hasta ziyaretlerinde tercih edilirken, kırmızı renk çiçek ise; genelde sevgiliye alınabilecek bir çiçektir. Pembe renkli kalanchoe çiçeği iyi dileklerde bulunmak ve mutluğu dilediğini belli etmek için sevdiklerine hediye edilebilecek bir çiçektir.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili tüm kalanşo çiçeklerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve dudullu çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.