Acem halısı nedir denildiği zaman karşımıza çıkan Latince biyolojik adı drosanthemum floribundum adı çıkmaktadır. Tür açısından bakıldığı zaman ise buz çiçeği ailesine mensup, aynı zamanda da yapraklı ve pembe bir renge sahip olan bir çiçek türüdür acem halısı. Bu acem halısı çiçeği küçük çaplı yapraklara sahiptir. Ve bu yapraklar; oldukça ince silindirik şekilde ve yumuşak formlu olup aynı zamanda pürüzlü bir yapıya sahiptirler. Çiçeğin sahip olmuş olduğu dallara bakılacak olursa ise eğer bu dallar oldukça ince bir forma sahip olmakla beraber, kısa dal boylarına sahiptir ve üzerileri de tüycükler ile kaplanmış durumdadır. Tüm bu sahip olduğu yapı formunun gereği acem halısı bitkisi bir ilkbahar , yaz mevsimi bitkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayıdır ki kökü, gövdesi, yaprakları ve çiçekleri sıcak havalara karşı oldukça dayanıklı olarak gelişmiştir.

Acem halısı bitkisi dayanıklı ve yaz sıcaklarında bol çiçek açan bir bitki olduğundan dolayı genelde otoban kenarları ve gün boyu direk güneş ışığına maruz kalan alanlarda dikimi yapılmaktadır.

  • Yazın haftada 3 defa kışın haftada 1 defa bol sulanması gerekmektedir.
  • Kuruyan dalları her ay bitki köklerinden ayrılmalı aşırı sarkan dallar kesilerek çelikleme yapılmalıdır.
  • Her yıl ilkbahar aylarında sıvı gübreleme ile bitki güçlendirilmelidir.
  • Bitki sulaması sabah erken saatte yada akşam serinliğinde yapılmalıdır.
  • Direk güneş ışığı vurduğu zaman sulama yapılmamalıdır.
  • Kışın don olduğu zaman bitki üzerine örtü ile kapanmalıdır.

Bu özelliği sayesinde çok yüksek sıcaklıklarda bile oldukça rahat bir şekilde hayatına devam edebilecek gücü bulmaktadır. Bulunduğu yerde yayılmayı seven bir bitki olduğu için bahçe gibi alanlara ekilmesi durumunda geniş alanlara yayılarak yer örtücü olarak kullanımı sağlanabilmektedir. Aynı zamanda balkon gibi alanlarda saksılarda da yetiştirilebilen bitki, eğer saksı da yetişirse bu sefer de aynı şekilde saksı çevresinde sarkarak yayılma işlemini gerçekleştirecektir. Sahip olduğu dayanıklı yapı sayesinde uğraştırıcı ya da emek gerektiren bir durumu yoktur. Mevsim olarak baharın gelmesi ve yazın başlaması ile çiçekleri de açmaya başlar.

Görsel Kaynak: llifle.com

Acem Halısı Çiçek Açmıyor

Acem halısı çiçeğinin ekili olduğu saksının toprağı hemen her yıl değiştirilmelidir. Sulama konusunda ise özellikle yaz aylarında havalar oldukça sıcak ve kurak olacağından dolayı bitkinin gerekli suyu alıp büyümesini devam ettirmesi için haftada iki defa sulanması yeterli olacaktır.

Acem halısı çiçek açmıyor ise bu durumda sulamakla beraber bitki üzerine su püskürtmenizde ya da ıslak bir bez örtmenizin oldukça iyi yönde bir faydasını göreceksiniz. Yaz aylarının aksine kış mevsimi geldiğinde ise acem halısı bitkisinin bulunduğu toprağı oldukça hafif bir şekilde su ile ıslatmak bitkinin yaşam fonksiyonları ve büyümesi için yeterli miktar olacaktır. Kış aylarının gelmesi ile sulama sisteminde de değişiklikler yapılması gerekecektir. Artık sık bir sulama ihtiyacı olmayan bitkinin üzerini su ile ıslatmak gerekli su miktarı açısından yeterli gelecektir.

Eğer yeni bir acem halısı çiçeği aldıysak bu durumda yapmamız gereken ise poşeti içerisinde bulunan toprak miktarının yaklaşık olarak üç katı kadar olacak şekilde taş parçacıkları, dışarıdan toplayabileceğimiz kurumuş yapraklar ve kum ilave etmemiz yeterli olacaktır. Sonrasında ise bitkimiz saksısı içerisinde oldukça rahat ve zahmetsiz bir şekilde gelişimini tamamlamaya devam edecektir.

Hazır almak yerine var olan acem halısı bitkisini ortaya çıkan tohumları kullanarak üretmek istiyor isek bunun için de ayrı bir yol izlememiz gerekecektir.

Görsel Kaynak: staticflickr.com

Tohum Yolu İle Acem Halısı Bitkisi Çoğaltılması

Acem halısı bitkisinden toplanan tohumların toprağa ekilmesi için en uygun olacak olan dönem genellikle sonbahar zamanı olacaktır. Tohumları toprak içerisinde çok derin olmayacak şekilde gömmek gerekir. Eğer erinlik çok olur ise oluşacak olan bitkinin yüzeye ulaşması da oldukça zor olacaktır. Ve bu da bitkinin yaşamına olumsuz yönde etki etmektedir. Ekilen bu tohumlar ise ilkbahar mevsimine doğru çimlenmeye ve büyümeye başlayacaklardır. Bunun dışında acem halısı bitkisinin dallarını da ekmek yöntemi ile bitkinin yeniden üretilmesi sağlanabilir. Bunun için yapılması gereken ise; ekim yapılacak olan toprak gerekli nem seviyesine sahip olmalıdır. Aksi halde dal üzerinden gerekli köklerin çıkması sağlanamaz ve dal kuruyarak ölür. Ancak bu durumda aşırı ıslak toprak da var olan dalın çürümesine neden olur. Bu süre boyunca toprak sulanamayacağı için yeterince nemli olması oldukça büyük önem taşır. Dalı toprağa ekme usulü ile üretimden sonra toprak var olan nemini kaybedip tamamen kuruyana kadar herhangi bir sulama yapılmamalıdır. Bu sayede ortaya çıkacak olan kökler sağlam ve sağlıklı bir şekilde saksı veya var olan alan içerisinde ki toprağa yayılırlar. Bu da bitkinin büyüyüp gelişebilmesi için oldukça önemlidir. Bitkinin toprağa tutunması ve kökleri ne kadar kuvvetli olursa bitkinin ömrü de o kadar iyi ve güzel olur.

Görsel Kaynak: llifle.com
Görsel Kaynak: thehorticult.com