Yenilebilir bahçe ağacı olarak adlandırılan Hünnap ağacı, peyzaj kullanımlarında da çok popüler. Ağaç haline geline kadar dik durur ve serttir, ancak tamamen yapraklaştırıldığı zaman zarif ve sarkıktır. Yaprakları, oval yapraklar 1 ila 2 cm. uzunluğunda ve yeşil bir parlaktır. Sonbaharda yapraklar düşmeden önce parlak sarı renk alır. Her yaprağın tabanında genellikle iki diken bulunur. Bazı dikenler kancalı olabilirken bazıları uzun hançerlerdir. Dikensiz çeşitleri de var. Büyüme mevsimi başladığında, odunsu dalların üzerinde her bir düğümü bir ila on tomurcuk üretir.

Çiçekler ve meyveler: Hünnap ağacı, çiçek açmadan meyveye dönüşür. Çiçeklenme dönemi,  ilkbaharın başından yaza kadar birkaç ay boyunca uzanır. Bununla birlikte, münferit çiçekler polen için sadece bir gün veya daha kısa bir süre görünür. Hünnapın polenasyon gereksinimleri açıkça tanımlanmasa da, karıncalar veya diğer böcekler ve muhtemelen rüzgârla yapılmış gibi görünmektedir. Meyve vermede çapraz tozlaşma gerekli değildir.

Hünnap ağacı, çöl iklimi için çok iyi uyarlanmış bir yapıya sahiptir.

  • Güneşi çok sever. Saksıda yetiştirmeye başladıysanız mutlaka güneş alan yerlerde tutmanız gerekir.
  • Hünnap ağacı,  pek çok toprağı tolere eder, ancak kumlu, iyi drene edilen toprakları tercih eder ve ağır, yetersiz drene topraklarda daha az kullanılır.
  • Hünnap ağacı toprağında, dikkat edilmesi gereken yüksek tuzluluklu veya yüksek alkalili topraklarda yetişmesini dikkate almak gerekir.
  • Yaz aylarında seyrek, ancak ağırlıklı olarak sulama yapılması gerekir. Kış dönemlerinde de toprağını kontrol ettikten ve suyu tamemen emdiğinden emin olduktan sonra sulama yapılması gerekmektedir.
  • Hünnap ağacı kışın budanır ve budama bitkileri daha sağlıklı tutacak ve daha kolay elde edilebilen meyveler üretecektir.
  • Çok dayanıklı bir ağaç olan Hünnap, kışın sert şartlarına karşı dayanıklıdır ancak don görmemesi gerekir. Soğuktan ve dondan korumak için çuvalla şal yöntemini deneyebilirsiniz.

Hünnap Ağacı Ne Kadar Meyve Verir

Hünnap meyvesi, çeşitten ötürü yuvarlaktan uzunluğa ve kiraz boyundan erik büyüklüğüne kadar değişen bir meyvedir. Tatlı hoş lezzetinin beyazımsı eti çevreleyen ince, yenilebilir  özelliğe sahiptir. Tekli, sert taş iki tane tohum içerir. Olgunlaşmamış meyveler yeşil renktedir, ancak olgunlaştıkça sarı-yeşil bir aşamadan geçilir ve meyve daha da olgunlaştığında cilde mor renkli lekeler çıkar. Tamamen olgunlaşmış meyveler tamamen kırmızıdır. Tamamen kırmızı olduktan kısa bir süre sonra meyve yumuşamaya ve kırışmaya başlar. Meyve buruştıktan sonra yenilebilir ancak çoğu insan, sarı-yeşil etap ile tam kırmızı etap arasındaki aralıkta onları tercih eder. Bu aşamada tadı, bir elma anımsatan gevrek ve tatlıdır. Kuru koşullarda jujubes nemi kaybeder, büzülür ve içinde süngerimsi hale gelir.

Hünnap Ağacı Saksıda Yetişir mi?

Hünnap ağacı, aşılama yapılarak üretilebilir. Az sayıda, Hünnap ağacının dallarından alınan parça ile köklendirme işlemi yapılarak toprağa ekilebilmesi de gözlenmiştir. Ancak, bitkinin bu şekilde üreme süreci ile bugüne kadar elde edilen başarılar sınırlı kalmıştır. Hünnap ağacı, tohumundan da çoğaltılması da zor olmasına rağmen yapılabilir. Emek isteyen bir iştir. Çoğu hünnap çeşidi meyve üretir, ancak bazı türleri kendi kendine tozlanma yoluyla meyve üretemez. Hünnap ağacı saksıda yetişir ancak toprakta ki gibi verim almak mümkün değildir.

Hünnap Ağacı Kaç Yaşında Meyve Verir

Hünnap ağacı meyveleri eşzamanlı olarak olgunlaşır ve meyve tek bir ağaçtan birkaç hafta içinde alınabilir. Ortalama olarak 2 yaşında meyve vermeye başlar ve meyve alabilirsiniz. Yeşil olarak alınıyorsa, meyve olgunlaşmaz. Olgun meyveler yaklaşık bir hafta boyunca oda sıcaklığında saklanabilir. Bazen çok büyük meyve ve ‘Lang’ çeşidi gibi şekillendirilmiş armut, taze yenilebilir, kurutulabilir veya şekerli olabilir. Meyvelerinin bir kaç tane daha adlandırılmış çeşitleri vardır.

Hünnapın Faydaları Nelerdir

Yaz güneşi ve sıcağı çok seven Hünnap ağacı ve meyvesi birçok tıbbi alanda kullanımı vardır. En popüler kullanımlarından biri boğaz ağrısı için çay gibi kullanılmasıdır.

  • Balgam söktürücü olarak da bilinen Hünnap,
  • Aynı zamanda kabızlık, damar hastalıkları ve kolestrol düşürücü olarak bilinmektedir.
  • Vücuda enerji verir
  • Aşırı kilolardan kurtulmanızı sağlar