Sekoya ağacının yapraklarına göz attığımızda iki farklı tip yaprak çeşidi olduğu görülmektedir. Pul yaprak olarak tabir edilen yaprak biçimi ayrıca yaprağın kök kısmında bir kozalak ile görülmektedir. Sekoya ağacının diğer yaprağı ise daha ince yapılı ve çam ağacına benzer yapıda iğne yapraklı olan türdür.

Sekoya ağacı kozalak yani meyve olarak tabir edilebilecek ürünleri ortalama olarak 1 yıl gibi son derece uzun bir sürede ortaya çıkartmaktadır. Bu yönü ile bakıldığında zamanın sekoya ağacı için daha yavaş aktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca 20 ile 30 arasında kozalak üreten ağaç söz konusu kozalaklardan 5 ile 6’sı da tohum üretmektedir. Sekoya ağacının genel yapısında kalın olan bölgenin gövde altı olduğu bilinmektedir.

Sekoya Ağacının Özellikleri

Sekoya ağaçları dünyada en uzun yetişen ağaçlar arasında yer almaktadır. Özellikle ülkemizde sık görülen bir ağaç türü olmaması dolayısı ile ağaç hakkında hem yetiştiriciliği hem de bakımı konusunda sorun yaşanmaktadır. Sekoya ağacı 120 metreden daha uzun olabilmektedir. Söz konusu ölçüler ağacın ortalama boyunu yansıtmakta olsa da dünya üzerinde kaydedilmiş en uzun sekoya ağacı 140 metre uzunluğa erişmiştir.

Ağaç sadece boyu ile değil çapı ile de olağan üstü bir genişliğe erişebilmektedir. Yine ortalama veriler ışığında ağacın 7 metre çapa ulaştığı gözlemlense de kaydedilmiş en geniş sekoya ağacı 11 metre genişliğe ulaşabilmiştir. Sekoya ağaçları son derece büyük bir ağaç olması yanı sıra dünya üzerinde en uzun süre oksijen üreten ağaçlar sınıfında yer almaktadır. Ayrıca sekoya ağacının yaprakları yılın her günü yeşil olarak kalmaktadır.

Görsel Kaynak: motherjones.com

Sekoya Ağacı Türkiye De Nerede Yetişir?

Sekoya ağacı yaygın olarak Amerika birleşik devletlerinde görülmektedir. Ağaç ülkemizde de yetişebilen türler arasında yer almaktadır. Amerika birleşik devletlerinde halen yaşamakta olan general Sherman olarak bilinen bir sekoya ağacı dünyanın en yaşlı ağacı olma unvanını korumaktadır. Ülkemizde iklim koşulları göz önünde bulunduğunda her bölge de yaşayabilir. Fakat ağacın uzun ömrü ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda doğu Karadeniz ve Artvin yöresinde çok daha uyumlu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Son derece yavaş büyüyen bir ağaç olsa da Sekoya ağaçları bulunduğu iklimin etkilerini değiştirebilen özelliklere sahiptir. Bu nedenle bulunduğu bölgeye çok kısa sürede adapte olabilir.

Görsel Kaynak: wordpress.com

Sekoya Ağacı Kaç Yıl Yaşar?

 Dünyanın en uzun ömürlü ağacı olma unvanını tek başına göğüsleyen Sekoya ağacı bu alanda listenin tüm basamaklarına sahiptir. Çünkü ortalama ömrü 2000 yıl olan sekoya ağacının rekortmen ağacı olan general Sherman 3000 yıldan daha yaşlığı olduğu tahmin edilmektedir. Bu yönü ile bakıldığında gerçekten geleceğe bir eser bırakmak isteyenlerin 3000 yıl ömre sahip bir sekoya ağacı dikmesi doğru seçim olacaktır. Bahçe ya da bireysel alan yeşillendirmesi için uyumlu olmayan ağacın kökleri ortalama 100 metre çapta bir alana yayılmaktadır.