Ülkemiz iklimi ve hava koşulları sayesinde, çoğu meyvenin ana vatanı olmaktadır. Dünya üzerinde yetişen meyveleri yaklaşık yüzde sekseni ülkemizde de yetişmektedir. Bu meyvelerde biri de kızılcık ağacı olmaktadır. Kızılcık yetiştiriciliği ve bakımında, en önemli faktör sudur. Sulama yapılmadığı veya geciktirildiği zaman meyve küçük kalır, verim ve kalite azalır. Sulama ile meyvelerin iriliği artar, verim ve kalitede bu oranda yükselir. Bu nedenle sulama çok önemlidir. Kızılcık ağacının vitamin ve yaraları bakımından çok üstün meyvesinin yanında, ağacından da çok çeşitli ve dayanaklı, eşya ve malzemeler üretilmektedir. Tadı ekşi ve mayhoştur. Kızılcık ağacının meyvesi özellikle C vitamini bakımından, çok zengin bir yapıya sahiptir.

Akdeniz bölgemizde yetişen turunç meyvelerine göre C vitamini oranı iki katıdır. Meyvesi, yaprağı, ağacının kökü, gövdesi, kabuğu yani tam bir şifa kaynağı olarak besinler ve meyveler arasında ilk sıralarda yerini almıştır. Ülkemizde kızılcık ağacı daha çok ve genel olarak yabani olarak Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde sahil ve yüksek kesimlerde, dağlık alanlarda, dere yataklarında tek veya gruplar halinde yetişmektedir. Meyveleri, çekirdekleri, çiçekleri, yaprağı, kabuk ve kökleri antiseptik özelliği sahiptir ve çeşitli yaraların tedavisinde, ilaç olarak ta kullanılmaktadır.  Kızılcık meyvesinden, reçel, marmelat, meyve suyu üretilmektedir. Çekirdek ve yapraklarından da çay ve kahve yapılmaktadır. Kızılcık ağacının taze kabukları esans üretiminde kullanılmaktadır.

Kızılcık ağacı çok sıkı ve sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kızılcık ağacından yapılan eşyalar çok sağlam ve dayanıklı olmaktadır.  Sandalye, tekstil mekikleri kızılcıktan yapılır. Dokuma makinelerine mekik yapılır. Değirmen dişlileri, ağacının çok sağlam olmasından dolayı, kızılcıktan yapılır. Ünü dünya üzerine yayılan, çok meşhur Devrek bastonları kızılcık ağacından yapılmaktadır. Bastonun kullanıcısı eskimekte, baston hala eskimemektedir.

Kızılcık Ağacı Çeşitleri

Kızılcık ağaçları, yetiştiği her bölgenin hava ve iklim şartlarına göre değişiklikler göstermektedir. Kızılcık meyvesinin özellikleri değişmemektedir. Ancak bölgeler göre tat ve renkleri değişik olmaktadır. Her bölgenin iklim özelliklerine göre değişik şekilde ve renklere yetişmektedir. Lezzet ve vitamin açısından değişiklik göstermemektedir. Ayrıca, kızılcık ağacı meyveleri olgunlaşma süreleri de çeşitlerinden dolayı değişiklik gösterdiği için uzun zaman üretimi yapılabilmektedir.

Kızılcık Çekirdekten Yetişir mi?

Kızılcık ağacı genellikle fide üretimi, aşılama ve çelikle üretim olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Yabani olarak ta kendiliğinden yetişmektedir. Çekirdekten yetişmesi çok zordur bu nedenle aşılama veya çelikleme sistemi ile yetiştirilebilmektedir. Genellikle yaban da yetişen kızılcık bahçe ortamında da aşılama sistemi ile yetişmektedir.

Görsel Kaynak: trekearth.com

Kızılcık Ağacı Faydaları

Kızılcık ağaçları, erken çiçek açtığı için, arıcılık bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Kızılcık ağacı ve meyvelerinin faydaları, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bunu kısaca birkaç madde olarak sıralamak gerekirse;

  • Antioksidan etkisi bulunmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirirler, hastalıklarla savaşır.
  • Retinayı koruyarak görüşümüzün berrak olmasını sağlarlar.
  • Kalp hastalıkları, prostat ve akciğer kanserini önler.
  • Kızılcık Rahat bir uyku uyumanızı sağlar.
  • Kızılcık ağacı kabuğu, ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir.
  • İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarına karşı doğal destek sağlar.
  • Gece işeme sorunu olan çocuklara, kızılcık yaprakları ilaç olarak kullanılmaktadır.
Görsel Kaynak: staticflickr.com

Kızılcık Ne Zaman Meyve Verir?

Kızılcık ağacı genellikle, toprak seçmez aşağı yukarı her türlü toprakta yetişir. En ideal toprak ise kızılcık için derin ve geçirgen topraklardır. Kireçli topraklarda daha dayanıklı olur. Kızılcık ağacı cinsi ve iklime göre değişik zamanlarda meyve vermektedir. Kızılcık ağacı meyveleri genellikle renklenmeye başladığı zaman toplanmalıdır, çünkü toplanan meyveler olgunlaşmaya devam ederler. Kızılcık ağacı diğer ağaçlar gibi, baharda çiçek açar çiçekler haziran ayında meyveye dönüşür. Meyve toplama işlemi temmuz ayının ortasından ekim ayının başına kadar yapılır. Kızılcık ağacını, iyi güneş gören bir ev de, saksıda da yetiştirebilirsiniz. Kızılcık eylül ayının sonlarında veya ekim aylarında yapraklarını dökerek, tohuma çekilen bir meyvedir. Kızılcık ağacı meyveleri renklendikten hemen sonra toplama işlemine başlamak gerekir. Çünkü kızılcık ağacı meyvesi, toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam etmektedir. Bu nedenle kızılcık meyvesinin hasadı da uzun sürmektedir. Bir ağaçta bulunan meyveler aynı anda olgunlaşmaz ayrı zamanlarda oluşur. Bu nedenle iki üç seferde hasat yapılır.