Bitkiler; hoş kokuları, renkleri ve güzel görünüşleriyle insanları hemen cezbedebilirler. Balkonlarda insanlara huzur veren bu canlıların bakımını yapmak çok önemlidir. Her bitkinin farklı bakım şekilleri ve dikkat edilmesi gereken farklı hususları vardır. Bunlara uyulmazsa bitkiler solup, ölebilirler ve o hoş kokuları ve güzel görünüşleri kaybolabilir. Her bitkinin yaşaması gereken farklı ortamlar ve farklı sıcaklıklar gereklidir. Dolayısıyla bazı bitkiler olumsuz hava şartlarına karşı dayanamazlar. Balkon ortamları ise her bitkinin sağlıklı yetişebilmesi ve uzun bir ömür yaşaması için çok iyi bir ortam olmayabilir. Bitkiler rüzgar yağmur ve diğer hava şartları; çoğunun hasara uğramasına yol açabilmektedir. Bu nedenle balkonda yetiştirmek için bu koşullara dayanıklı bitkiler yetiştirilmesi gerekir. Sadece hoş görünen ve renkleriyle insanları kendilerine aşık eden çiçekler değil aynı zamanda insanların tüketebileceği sebzeler de yetiştirilen bitkiler arasındadır. Balkonda yetiştirebilen ve kolay bakım yapabileceğiniz yenilebilecek bitkiler şunlardır;

 1. Domatesler (Domatesler çoğu insanların kahvaltıda yemek istedikleri vazgeçilmezlerdendir. Balkonda veya teraslarda yetiştirilebilen domateslerin bakımı kolayca yapılabilir ve fiyatları da uygundur. Eğer domates çok tüketiyorsanız ve kahvaltınızın vazgeçilmezlerden biri domates ise balkonunuzda domates yetiştirip, taze domates tüketebilirsiniz.) Biberler (B vitaminini bol içeren biberler de yine balkonda yetiştirebileceğiniz sebzelerden biridir. Uygun fiyata sahip olan biberler başka bir kahvaltı vazgeçilmezidir. Çoğu hava koşullarına dayanıklıdırlar.)
 2. Baklagiller (Fasulye, börülce, bakla ve bezelye balkonda veya terasta yetiştirilen baklagillerdir. Soğuk hava şartlarına dayanıklı olan ve taze baklagil tüketmek için ideal bir seçimdir.) Çilekler (Çilek yazın yetişen çok fazla insanın sevdiği meyvelerden biridir. Hoş kokan ve güzel tatlarıyla bilinen çilekler masrafı az ve balkonda yetiştirilebilen bitkilerdendir.)
 3. Eğer tüketmek için değil; hoş görünüşleri ve güzel kokularıyla size huzur veren ve balkonunuza renk katan bitkiler istiyorsanız çiçekler daha mantıklı bir seçim olabilir. Çiçekler de yine bakımı kolay olan bitkilerdendir. Fakat her çiçeğin bakımı aynı değildir ve her çiçek olumsuz hava koşullara dayanamaz. Balkonda yetiştirebileceğiniz bazı dayanıklı çiçekler şunlardır;
 4. İtalyan fesleğeni (Hoş görüntüsü ve cezbeden kokusuyla balkonunuzda yetiştirebileceğiniz İtalya fesleğeni kara ve sivrisinekleri de uzaklaştıran bir etkiye sahiptir.) Karanfil (Karanfillerin çok fazla faydası vardır. Gözle görünen bazı faydaları; kötü ağız kokusuyla başa çıkar, mide bulantısına iyi gelir, stresi ve yorgunluğunuzu alır.)

Balkonda Kolay Yetiştirilebilecek Çiçekler

Kolay yetişebilecek meyve sebzelerden sonra balkon saksılarınız kolay bakabileceğiniz uzun ömürlü çiçekler de vardır. Fakat çoğu yeni başlayan yetiştirici kafasında bir kere dikeyim, doğru düzgün bakımını yapmayayım  4 mevsim çiçek açsın hiç ölmesin düşüncesi ile başlayıp çiçekler bozulmaya başlayınca sıkılmaktadırlar.

Balkon çiçekleri bahçede olan çiçeklerden daha özenli bakım istemektedirler. Bu nedenle genelde mevsimlik bitki seçimi yapmak tatile, uzun süre bakamama gibi nedenlere karşın daha iyi bir çözüm olacaktır.

Balkonda kolay yetişebilecek çiçek tavsiyeleri;

 • Sardunya ( Çok güneşe dayanklı 4 mevsim kalabilir)
 • Balkon Gülü
 • Ortanca ( Gölge sever )
 • Limoni servi çam ( Susuzluğa Dayanmaz )
 • Petunya ( Yarı güneş sever, yaz boyu çiçek açar )
 • Kadife Çiçeği ( Çok su ister yaz boyu çiçek açar )
 • Cam güzeli ( Aşırı su sevmez )
 • Kalanşo ( Dona karşı hassas )
 • Telgraf çiçeği ( Çiçek açmaz fakat yaprakları kapatıcı özelliğe sahiptir )
 • Kurdele çiçeği ( Yeşil beyaz desenli yapraklı aşırı su istemeyen bir bitkidir )
 • Acem halısı ( çok güneş alan balkonlar için )

Unutmayın ki balkonda yetişen bitkilerinizi kışın dona karşı korumanız gerekmektedir. Kışın aşırı soğuklarda bitkilerinizi muhafaza etmez iseniz bitkileriniz donduktan sonra çürüyerek ölebilirler.

Dondan korumak için üzerilerini hava almayacak şekilde önce gazete kağıdı sonrada bir naylon ile kapatmanız bitkinizi kışın sağlıklı bir şekilde atlatmasını sağlayacaktır.

Balkon Bahçeciliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Günümüzde çok fazla birey balkon bahçeciliği yapıyorlar ve bitkilerini evde kendileri yetiştiriyorlar. Eğer siz de balkonda bitki yetiştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilirse sağlıklı ve hoş görünen güzel bitkilere sahip olabilirsiniz; Mekan en önemli ayrıntıdır. Camekanlar balkon bahçeciliğinde daha çok tercih edilir. Çünkü bitkilerin korunmasını daha çok sağlar. Bu nedenle de daha az bakım yapmanız gerekir.

Sulama ikinci dikkat edilmesi şart olan bir husustur. Çünkü bitkiler genelde az sulama veya aşırı sulamaktan kuruyup ölürler. Her bitkinin sulanması gereken farklı miktarları ve farklı zaman dilimleri vardır. Dolayısıyla yetiştireceğiniz bitkinin özelliklerini araştırıp, ona göre davranmalısınız. Son olarak; toprak seçiminize de dikkat etmelisiniz. Temiz ve sağlıklı toprak kullanırsanız bitkiniz daha verimli yetişir. Aynı zamanda toprağınızın böceklerden arındırılmış olması gerekir.