Kayısı yetiştirmek uzun süreli bir iş olsa da meyvelerini dallarında yetiştiğini görmek o emeği harcamaya değer. Kayısı ağacının uzun ve meşakkatli bakımı ancak yetiştirilen ürünlerinin güzelliği ile unutulabilir.

  • Bahar aylarında ağacın uyurluğundan çıkması veya ağacın aniden öleceği için bu yaralarla ağlayabilir.
  • Bir ağaca bakteri kanarcısıyla enfekte edildikten sonra, bazı yetiştiriciler yaprak damlasında yüksek dozda bakır mantar ilacı uygulayıp sınırlı bir başarı elde etmiş olmasına rağmen, bunu yapabilecek çok az şey vardır.
  • Eutypa Bakteriyel kanakereden çok daha az görülür, eutypa ölü dökümü, gummos ya da ekstremite dieback olarak da bilinir, geç ilkbahar ya da yaz mevsiminde kayısı ağacının aniden solmasına neden olur.
  • Kabuklar renksizleşir. Ancak bakteriyel kanakereden farklı olarak, yapraklar hastalıklı olarak bağlı kalır. Eutypa hasat sonrası budama yapılabilir.
  • Hastalıklı ekstremiteyle birlikte sağlıklı dokuya ulaşana dek budama yapın. Budama yaralarını genel amaçlı bir mantar ilacı ile tedavi edin. Phytophthora Phytophthora öncelikle bahçelerde drenajın zayıf olduğu veya bitkilerin kronolojik olarak sulanmış olduğu yerlerde oluşur.

Kayısı Ağacı Hastalıkları

Sadece herhangi bir bahçıvanın kendi peyzajında ​​bir kayısı ağacı var değil, ama yaparsanız, muhtemelen onu bulmak ve bitki bulmak için çok uğraştınız demektir sadece doğru yerde. Kayısı ağacı hastalıklarını nasıl tespit edeceğini biliyor musunuz? Kayısı problemlerini tedavi etmeyi öğrenmek için okumaya devam edin; Kayısı ağaçlarında görülen, bakteri kanaması, eutypa dieback, fitofthora, olgunlaşmış meyve çürüklüğü ve atış deliği hastalığıdır.

Kayısı ağacının hastalığı birçok çeşidi vardır, buna en çok olağan şüphelileri bakterilerin veya mantarların neden olduğudur. Kayısı ağaçlarının en yaygın hastalıklarından bazıları şunlardır: Bakteri Cankeri Kayısı sorunlarının en çok sinir bozucu olan bakteri kanosu, tomurcukların tabanında kara, gömülü yaralar oluşmasına ve gövdelerde rastgele oluşmasına neden olur.

Görsel Kaynak: panoramio.com

Olgunlaşmış meyve çürüğü, çiçek veya dal dallı ıstakoz veya branş cankurbarları olarak da ortaya çıkabilir, ancak çürüme şeklindeki meyve en yaygındır. Olgun meyve çürümesi durduktan sonra, hasat için yapabileceğiniz, ancak enfekte olmuş meyveleri çıkarabileceğiniz bir şey yoktur. Düşen tüm döküntüleri temizleyin ve mevsim sonunda ağacın üzerinde ve çevresinde kalan meyveleri çıkarın, daha sonra baharda başlayarak ağacınızı bir programda ön işlemeye başlatın. Fenbukonazol, pyraclostrobin veya fenhekzamid gibi fungusitler meyveleri olgunlaşmış meyve çürümesine karşı korumak için sıklıkla kullanılırlar. Atış Deliği Hastalıkları kayısı ağacının yaprakları üzerinde küçük, dairesel, mor lekeler oluşturur. Noktalar bazen kurur ve düşer ancak bulaşmış yapraklar nadiren ölür veya ağaçtan düşer. Yumuşamadan önce meyveler üzerinde lekeler de görülebilir – bu kabuklar düşerse kaba bölgeler geride kalır. Dondurucu mevsiminde tek bir mantar ilavesi kayısı çekim deliği hastalığından korunmak için yeterli olabilir. Bir bordeaux karışımı ya da sabit bakır spreyi, atıl ağaçlara uygulanabilir ya da ateş deliği hastalığının belirtilerini gösteren çiçek açma ya da meyve ağaçlarında ziram, klorotalonil ya da azoksistrobin kullanılabilir.

Kayısı Ağacı Ne Zaman Meyve Verir?

Kayısı ağaçları ilkbaharda çiçek vermeye başlar, Meyvelerinin olgunlaşması ve ballanması da yaz aylarının başlarına denk gelir. Olgunlaşan meyveler genellikle haziran sonu temmuz başlarında görülür. Eğer sağlıklı kayısı ağaçlarına sahipseniz meyvelerde sorun olmadan bu aylarda hasat yapabilirsiniz.

Görsel Kaynak: stackpathdns.com

Kayısı Ağacı Ne Zaman Meyve Vermez?

Kayısı ağaçlarınız, iyi bakım yapılıyorsa ve ilaçlama ve gübreleme işlemleri zamanında yapıldıysa sorun olmadan kayısı veren ağacınız da eğer yukarıda sayılan hastalıklardan birine sahipse muhtemelen kayısıya dönüşmez ya da bozuk ve çürüyen meyveler olarak hasatlanır.