Ardıç ağacı yeşil bir bitkidir. Genelde dağlarda ve bataklık gibi alanlarda doğal olarak yetişir fakat süs bitkisi olarak yetiştirmek isteyen kişiler şu noktalara dikkat etmelidir.

  • Suyu seven bir bitki olduğu için sürekli su ister.
  • Toprak çeşidi seçerken kumlu toprak seçilmelidir.
  • Kış aylarına girmeden alt dallarından budaması yapılmalıdır.
  • Zararlı hastalıklara karşı ve zararlı böceklere karşı doğru zamanda doğru ilaçlama yöntemleri ile ilaçlaması yapılmalıdır.
  • Sulama şeklini kökten tercih edilmelidir. Yağmurlama tipi sulamayı pek sevmediği için damlama sulama şekli daha uygun olacaktır.

Ardıç Ağacının Özellikleri

Ardıç ağacı dağlarda yetişen ve kışın dahi yapraklarını dökmeyen her daim yeşil kalan iğne yapraklı bir bitkidir. Ardıç ağacının en değişik özelliği ise ağaç tohumlarından ürüyor olmasıdır. Fakat tohumları kara tavuk denen bir kuş tarafından yenmediği sürece bu tohumlar hiçbir işe yaramaz. Çünkü ardıç ağacının tohumları kara tavuk tarafından yenildiği zaman kuşun sindirim sisteminde ardıç ağacının tohumları kabuğunu açar ve bu sayede toprağa düşen tohumlardan ağaç üremesi olur.  Ardıç ağacının birden fazla türü bulunur. Bununla beraber ardıç ağacının büyümesi diğer ağaçlara oranla daha yavaştır. Yavaş büyümesinin sebebi ağacın sert ve sağlam olmasıdır. Ardıç ağacının iki tür kozalağı bulunur bunlar kızıl çam ve kara çam olarak ta adlandırılır. Ardıç ağacının meyveleri birçok hastalığa da iyi geldiği bilinir. Fakat bazı ardıç ağacının meyveleri zehirlidir. Bu nedenle kullanılacak olan ardıç ağacı meyvesi kullanılmadan önce mutlaka zehirli olup olmadığının analizi yapılmalıdır.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Ardıç Ağacı Nerede Yetişir?

Ardıç ağacı özelliği bakımından kolay yetişen ve toprak seçmeyen bir bitki olma özelliği taşıdığı gibi aynı zamanda da iklim gibi faktörleri de seçmez. Ardıç ağacının birçok farklı çeşitleri de mevcuttur. Bu nedenle yetiştirmek isteyen kişiler daha çok süs ve peyzaj amaçlı yetiştirirler. Bu nedenle her toprak tipinde kolayca yetişir. Daha çok dağlık bölgelerin toprağını sevdiği için toprak tipi seçerken kumlu ve taşlı topraklar tercih edilmelidir. Türkiye’nin her yerinde kolayca yetişen ardıç ağacını, seven kişiler, istedikleri bölgede ardıç ağacını kolayca yetiştirebilirler.

Görsel Kaynak: news.at