Dünyanın en büyük çiçeğinin ismi Rafflesia’ dır. Rafflesia arnoldi çiçeği 1818 yılında doğa bilimci Joserh Arnold ve ekibi tarafından Endonezya yağmur ormanlarında bulunmuştur.  1 metre boyunda ve 11 kg ağırlığında olan çiçek farklı bir görünüme sahiptir. Koyu kırmızı devasa taç yapraklardan oluşan çiçeğin üzerinde beyaz büyük benekler vardır. Çiçeğin orta kısmı kocaman bir yuvarlak çanak gibidir. Görenleri şaşkına uğratan büyüklükteki bu çiçeğin en ilginç özelliği ise sadece 2 hafta yaşayabiliyor olmasıdır. Rafflesia çiçeği ilk hafta çiçek açıyor ve ikinci hafta ölüyor. Bu ilginç özelliği insanların onun çiçek açmış halini görebilmelerini zorlaştırıyor. Dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia çiçeğinin bir diğer ilginç özelliği ise çok kötü kokuyor olmasıdır. Bu kötü kokusundan dolayı çiçeğe ceset çiçeği ismi de verilmektedir.

Kaynak: 3.bp.blogspot.com

Jose Saramago Çiçeği Hakkında Bilgi

Portekizli nobel ödüllü ünlü yazar Jose Saramago Dünyanın En Büyük Çiçeği isimli çocuk romanı ile ödüller almıştır. Jose Saramago çiçeği hakkında bilgi veren kitap daha sonra animasyon filmleri de çekilen eğlendirirken ders veren bir kitaptır. Dünyanın En Büyük Çiçeği isimli kitabın kahramanı olan çocuk bir gün evlerinin arkasında bulunan ormanda uçan bir kelebeğin peşinden koşarken dağın zirvesine ulaşır orada çok büyük bir çiçeğin solmakta olduğunu görür. Ne yapabilirim diye düşünür ve yakındaki nehirden avucuyla su taşımaya başlar. Akşama dek avucunda su taşıyan çocuk çiçeğin canlandığını görür ve yorgunluktan uyuyakalır. Ailesi gelip bulduğunda devasa büyüklükteki çiçeği görür ve çiçeği götürüp evlerinin önüne dikerler. Jose Saramago bu hikaye ile anlattığı dünyanın en büyük çiçeğini canlandıran çocuğun hikayesinin umudun ve özverinin bir örneği olduğunu vurgulayarak ders verir.

Kaynak: worldoffloweringplants.com

Dünyanın En Büyük Çiçeği Nerede Yetişir

Dünyanın En Büyük çiçeği kitabının yazarı Jose Saramago Çiçeği Hakkında Bilgiveren uzmanlar, Raffesia çiçeğinin Endonezya’nın Borneo ve Sumatra adalarında, Tayland’ın Khao Sok milli parkında yetiştiğini açıklamaktadır. Yağmur ormanlarının bol yağışlı ve nemli ortamında büyüyebilen bu devasa çiçek, tohumu olmayan bir çiçektir. Ağaçların köklerinde yeterli sıvı ve suyu bulunca oluşan bir çiçek türüdür. Bu özelliği ile çiçeği bir başka yerde yetiştirebilme şansınız yoktur. Kendi doğal ortamında gerekli şartlar oluştuğunda kendi kendine büyüyen doğal bir çiçektir. Her bir taç yaprağı bir metre çapında olan Raffesia çiçeği göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir.

Kaynak: rafflesiaflower.com

Dünyanın En Büyük Çiçeğinin Özellikleri

Dünyanın en büyük çiçeği olarak bilinen Raffesia çiçeğinin özellikleri de elbette diğer çiçeklere göre oldukça farklıdır. Jose Saramago çiçeği hakkında Bilgi veren doğa bilimci uzmanlar şu özellikleri sıralamaktadır.

  • Raffesia çiçeği 1 metre çiçeği ve 11 kg ağırlığı ile dünyanın en büyük çiçeğidir.
  • Çiçeğin ömrü iki haftadır, ilk hafta çiçek açar ikinci hafta ölür.
  • Tohumu olmayan bir çiçektir.
  • Kötü bir kokuya sahip olduğundan ceset çiçeği diye anılır.
  • Çok kısa süre yaşadığı için dünyanın en büyük çiçeğini görmek oldukça zordur.