Lavanta bitkisi, güzel kokusu ile sabunparfümdeterjan ve kozmetikte kullanılan bir bitkidirAyrıca tıbbi ilaç yapımında da kullanılmaktadırGenelde ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedirSaksılarda da yetişen lavanta güzel hoş kokusu ile evde de bakılabilmektedirBakımı çok kolay olup boyu bir metreye kadar uzayabilirGüneş ışığını çok seven lavanta çiçeği yeni ekildiği zamanlarda toprakla bağdaşması için ara ara 3 veya 4 kez sulanmalıdır.

Kaynak: ciftcizade.com

Lavanta Budama Ne Zaman Yapılır?

Arada bir her bitki gibi lavantanın da budanmaya ihtiyacı vardırBudamanın faydası ise bitkiyi güçlendirmek için yapılırVe bu işlem ilkbahar mevsiminde yapılmaktadır.

Lavanta nasıl budanır 

Lavanta nasıl budanır diye merak edenler için baharda budanan bitki daha da gürleşir daha çabuk büyümesine yardımcı olur. İlkbaharda bitki saksı ise sürgün başlamadan ana gövde üzerindeki ince büyümeyi engelleyen dallar kesilir. Ana gövdede kuruyan dallar var ise temizlenmelidir. Sonbahar da ise bozulan lavanta çiçeklerinin uçları ve kuruyan dalları kesilerek temizlenirTekrar aralık ayına doğru lavantanın tüm tepe kısımları fazlalık olanları kesilerek besin ve enerji bitkinin köklerine kadar inerek depolanır.

Kaynak: bilgihanem.com

Lavanta Ne Zaman Çiçek Açmaya Başlar?

Lavanta bitkisi güneşi sevdiği için mümkün olduğu kadar sıcak bölgelerde yetiştirmeye gayret edilmelidirGüzel bakımı yapılır ise haziran ayında çiçek açmaya başlarlar. Çiçeklerinin renkleri ise morbordo ve koyu mavidir. Lavanta ne zaman çiçek açar diye düşünülürse çok iyi bir bakım sonucunda haziran ile ağustos ayları arasında çiçek açarlarSıcağı seven bu bitki kurutma esnasında güneşten hoşlanmazMümkün olduğunca gölgede kurutulmalıdır.

Lavanta çiçeğinin özenle bakılması ve büyümesi için özen gösterilmeli ve gereken ne ise yapılmalıdırBitkinin bakımı ile ilgili yapılması gerekenler:

  • Senede bir kez gübreleme yapılmalıdır
  • Ekilecek olan arazinin havalandırılması gerekir
  • Tohumları 1 ay kadar dolapta bekletilmelidir
  • Güneşli olan yere ve 3 mm derinliğe ekilir
  • Tohumunun çimlendirme işlemi ise 21 günde tamamlanır

Bu işlemlerden sonra o sene içinde çimlenme olmaz1 sene sonra lavanta bitkisi kendine gelmeğe başladığı için çiçeklenmeğe başlamaktadırAyrıca lavanta hasat zamanı ise kuruyan dalları temizlenmelidirHasadın el ile yapılması tavsiye edilmektedir. Nedeni ise ellerinizin mis gibi kokması içindir

Kaynak: Lavanta.gen.tr

Lavanta’nın Faydaları

Lavantanın çiçeği oldukça faydalı bir özelliklere sahip olmaktadırAğrı kesici özelliğine sahip olduğu kadar kokusu ise sinir sistemini etkilerDiğer bir özelliği ise sakinleştirici özelliğine sahiptir

Romatizmalar için çok faydalı ve antiseptik özellikleri bulunmaktadırLavanta bitkisinin içinde bulunan besin öğeleri ile yara izleri için çok faydalıdırSadece vücut için değil saçlar içinde çok faydalıdırSaçların daha çabuk uzamasına ve dökülmesini engellemektedirAyrıca hazımsızlık için ise lavanta çayı çok faydalıdır. Birçok hastalıklara şifa olan lavanta cilt bakımı için uygundur ve çok eskilerden bugüne kadar uzanan lavanta bitkisi uykusuzluğu stresi gidermektedirAyrıca evde ofiste saksıda yetiştirilen lavanta ise evinize hoş bir koku vererek rahatlatır.