Üzerlik bitkisi, özel bir bakım gerektirmeyen ve doğada kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Genellikle Anadolu’nun bozkırlarında bulunur. Diğer bir adı da nazar otu olarak geçer. Halk arasında nazara iyi geldiği söylenir. Genelde nazara karşı eskiden evlerin bir köşesinde veya kapı girişlerine demet yapılarak asılır ve nazara iyi geldiğine inanılmaktadır. Yakılarak, tütsü olarak kullanılır. Beyaz çiçekli, çok dallı bir bitkidir. Çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Meyvesi basık küre şeklindedir. Fosfor bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Sağlık açısından da birçok hastalığın tedavisinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Arkeologlar, üzerlik otunun bulunduğu yerlerin altında mutlaka arkeolojik buluntu vardır, diyerek o alanları kazar. Bunun nedeni ise üzerlik otunun en çok fosforik asit yönünden zengin toprakları tercih etmesidir. Fosforik asit ise eski yerleşim yerlerinin olduğu alanlarda, yoğun olarak görülür.

 • Toprağı nemli kalmalı
 • Güneş görmeli
 • Bakım dönemlerinde budama yapılmalı
 • Aşırı soğuklarda bırakılmamalı
 • Yerini fazla değiştirmemeli

Üzerlik Otu Nazar

Nazar’a karşı iyi geldiği söylenen üzerlik, diğer bir adı da nazar otudur.

Nazar nedir? İstemsizlik, çekememezlik, kıskançlık gibi etkilerden kaynaklanan negatif bir enerjidir. Nazar vardır ve gerçektir. Nazara karşı tütsü uygulamak, Anadolu’da kullanılan yaygın bir uygulamadır. Nazara karşı üzerlik otu yaprağı ya da tohumu kullanılabilir. Yakılan üzerlik otunun dumanı, üzerinde nazar olduğu düşünülen kişiye veya yere tamamen nüfuz edecek şekilde uygulanırsa, nazarın etkisi de ortadan kalkacaktır. Ancak tütsü yakılırken niyet edilmelidir.

Üzerlik Otu Nerede Bulunur?

Afrika, Asya ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde bulunur. Yurdumuzda ise Orta Anadolu’nun genellikle her yerinde bulunmaktadır. Daha çok kumluk ve taşlık alanları sevmektedir. Anadolu’ da, mayıs ve ağustos aylarında yetişmektedir. Çiçekleri yeşilimsi beyaz, tohumları ise kahverengi renktedir. Genellikle tüm aktarlarda bulmak mümkündür. Bin bir derde şifası olan bir bitkidir. En çok kullanılan kısımları ise tohumlarıdır. Fosfor ve çeşitli vitaminler açısından çok zengin, şifalı bir bitkidir.

Görsel Kaynak: demandstudios.com

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Çoğu derde deva olan üzerlik otu, çay olarak ta kullanılmaktadır. Üzerlik otu çayı genelde tohumlarından yapılmaktadır. Peki, bu çay nasıl yapılmaktadır? Bir su bardağı kadar kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı kadar üzerlik katın. Beş dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra mümkünse metal olmayan bir süzgeçle süzerek, içebilirsiniz. Üzerlik çayının faydalarını birkaç madde olarak sıralarsak;

 • Uykusuzluğu giderici etkisi ile rahat bir uyku sağlar.
 • Anne sütünün artmasına yardımcı olur.
 • Cilt kanseri ve deri altı kanserlerini, tedavi etmek için kullanılmaktadır.
 • Depresyona iyi gelir ve sinirleri güçlendirir.
 • Balgamı söktürür, nefes darlığına iyi gelir.
 • Yakılarak, tütsü olarak kullanıldığında nazara iyi gelir.
 • Polen alerjisine karşı, alerjik astıma karşı kullanılır.

Saymakla bitmeyecek kadar çok derde deva olan, üzerlik otu ve üzerlik çayı çok değerli bir bitki olarak şifalı bitkiler ve bitki çayları arsıda ilk sıralarda yer almaktadır.

Görsel Kaynak: hasbrouck.asu.edu

 Üzerlik Otu Nerede Yetişir

Nazar otu olarak ta bilinen bu bitki, Orta Anadolu, Afrika ve Amerika’da yetişen, keskin kokulu ve parça yapraklı bir bitki türüdür. Keskin kokmasına sebep olan madde içerisinde bulunan yağıdır. Ülkemizde kırsal alanların çoğunda üzerlik otuna rastlamak ve bulmak mümkündür. Üzerlik otu, doğada kendiliğinden yetiştiği gibi tohumundan, uygun ortamlar sağlanarak yetiştirile bilmektedir. Tuzlu topraklarda, daha sık yetiştiği belirtilmektedir. Ülkemizin dört bir yanında üzerlik otu yetişmektedir. Mayıs, temmuz ayları arasında çiçeklenir, güz döneminde meyvelerini verir. Yeşil ve meyvelerini vermiş halde toplanarak, kurutulur ve kullanıma uygun hale gelir. Anadolu’da, aralarına küçük bez parçaları kullanarak ipi dizilir ya da demet yapılarak saklanır.