Ayçiçeği Bitkileri, belki de bahçede yetişebileceğiniz en kolay çiçeklerden biridir. Yetişmeleri çok kolaydır, arsız olması yüzünden başka ektiğiniz bitkilerin arasında kendi kendine büyüyebilir bu da yetişkin bahçeden atılmaları gerektiği anlamına gelmez.  Ayçiçeği, bir buçuk boy kadar küçük olabilen bodur çeşitlerinden,  2-2,5 metre yüksekliğe ulaşan boyutlarda yetişir. Güneş ışınlarını çok soluk sarılardan karanlık, bordo kırmızımsı kırmızıya kadar, sarı, kırmızı ve turuncu tonlarında da bulabileceğiniz renklerde bulabilirsiniz. Ayçiçeği de çeşitli yapraklara sahiptir. Tek yapraklı tabaka halen en yaygın olanıdır, ancak çift ve çaydanlık yaprakları olan epeyce ayçiçeği çeşidini bulabilirsiniz. Bahçenize Ayçiçeği ektiğinizde, aklınızda tutmanız gereken birkaç şey var.

  • Güneşe ihtiyaçları var ve ayçiçekleri için seçtiğiniz yerin tam güneş aldığından emin olun.
  • İkincisi, toprak hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok.
  • Ayçiçeği, toprağın koşulları hakkında seçici değildir. İyi topraklarda daha iyi ve lezzetli meyve yapacaklardır.
  • Üçüncüsü, ayçiçeği tohum kabuğu, çim için toksik olan bir madde içerir. Yani, tohumlar düşmeye başlamadan önce ya ayçiçeği kafalarını hasat etmeniz ya da çimenlerinizi öldürülen çimlerin yakınında olmasını istemediğiniz bir yere koymanız gerekecektir.
  • Seçtiğiniz ayçiçeği çeşidinin yüksekliğini unutmayın. Büyüme  mevsimi yaklaştığında, ayçiçeği kafalarınızı toplayıp kışın kuşları beslemek için bazı tohumları kullanabilirsiniz
Görsel Kaynak:pixabay.com

Ayçiçeği Ne Zaman Açar

Ayçiçekleri Bakımı Su topraklarını nemli fakat hantal tutmak için Sunspot ayçiçeği tohumlarını sık sık ekti. Su fidanları sık sık, suyu bitkiden yaklaşık 4 inç uzakta toprağa yöneltiyor. Güneş çiçekleri iyi kurulduktan sonra derin, sağlıklı kökleri teşvik etmek için derinden fakat nadiren su içebilirsiniz. Genel bir kural olarak, haftada bir kez iyi sulama yapmak yeterlidir. Ayçiçekler, koşullar çok yıpranmışsa çürümeye eğilimli kuraklığa dayanıklı bitkiler olduğundan, hantal topraklardan kaçının. Ayçiçeği çok fazla gübreye ihtiyaç duymaz ve çok fazla zayıf, eğik saplar oluşturabilir. Topraklarınız zayıfsa ekim zamanı topraklarına küçük miktarda genel amaçlı bahçe gübresi ekleyin. Ayrıca, iyi sulandırılmış, suda çözünür bir gübreyi çiçeklenme sezonunda birkaç kez uygulayabilirsiniz. Çiçeklenmesi de genelde dikimi yapıldıktan 2, 2,5 ay sonrasında başlar.

Görsel Kaynak:traumaprevention.com

Ayçiçeği Hangi Ayda Toplanır

Ayçiçeği, iklimin, olduğu toprak ve bakım şartlarının yerine getirilmesinden ve çiçeklenmesinden 50 – 60 gün sonra toplanabilecek hale gelir. Ayçiçeğinin oluşumu tamamlandığında sapları, yaprakları ve çiçeğinin meyvelerinin bulunduğu alan kurumaya başlar. Kahverengileşir. Kuruma sonrası Ayçiçeği tanelerinin ıslak olmaması gerekir. Zamanında hasadı yapılmayan ayçiçekleri taneleri yavaş yavaş dökülmeye başlar o yüzden geciktirilmemelidir. Ayçiçeği Ağustos sonu Eylül aylarında hasadı yapılır. Ortalama ömrü 120 – 140 gündür

Gçrsel Kaynak: blackseagrain.net

Saksıda Ayçiçeği Yetiştirme

Saksıda da ayçiçeği yetiştirebilirsiniz. Güzel görünümlü bu çiçek yani güneşli pencerede yerini severse size günebakarak açacaktır.  Hiçbir çiçek, ayçiçeği kadar kolay bir şekilde yüzünüze gülümsemez. Ayçiçeği dikmekle ilgili tecrübeniz yoksa, ayçiçeği tohumlarının nasıl ekileceği ve ayçiçeği tohumlarının ne zaman ekilmesi gerektiği konusunda bazı sorularınız olabilir. Ayçiçeği tohumlarınızı,  tüm don tehlikesinin geçmesinin ardından direkt olarak toprağa ekilmesini gerekir. Yani Mart ayının sonlarına doğru, Mayıs ayının başlarına kadar dikim yapabilirsiniz.  Ayçiçeği, en uzun çiçekli çeşitlerin olgunlaşması için 70 ila 90 gün arasında sürer; bu nedenle muhtemelen, son donma tarihinden yaklaşık üç hafta önce ayçiçeklerini dikmeniz gerekir. Ayçiçeği tohumlarınızı seçtikten sonra rüzgarın dışında korunaklı bir yerde tutmalısınız. Ayçiçeği kökleri derin ve geniş büyür, o yüzden saksınız geniş ve derinliği olmalıdır. Ekmeden önce mutlaka toprağı çapalayın. Gübre eklemeyi de unutmayın. Belirli aralıklarla da gübrelemek gerekiyor, büyük çiçeklerin iyi beslenmesi açısından önemli. Ayçiçeği saksıya ekerken derinliğinin bir su bardağı kadar açmanız tavsiye edilir. Daha sonra 2 adet tohumu toprağa yerleştirin sadece toprakla örtün. Can suyunu verin. İyi su ile sulayın ve toprağı nemli tutun. Bir iki hafta içinde fidanlarınız bundan sonra hızla büyür.  Güneş gören bir pencere önünü sevdiği kadar hiçbir yeri sevmez.