Nilüfer çiçeği, ünlü su çiçeğidir. Görüntüsüyle adından çok söz ettiren bir çiçektir. Yıllardan beridir insanlar, bu özel çiçeği evlerinde yetiştirebilmenin gayretini vermektedir. Birbirinden farklı renkleri mevcuttur; beyaz, yeşil, mor ve kırmızı olmak üzere. Evlerinde çiçek yetiştirmek isteyen kişiler, doğru bir tercih yapmış olurlar. Çünkü nilüfer çiçeğini evde yetiştirmek, diğer çiçekleri yetiştirmeye nazaran daha kolaydır. Nilüfer çiçeği evde nasıl yetiştirilir? Evinizde çiçek yetiştirmeye karar verdiğinizde bazı detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. Nilüfer çiçeği için, çok fazla derin bir saksı değil de normal derinliği olan bir saksı tercih edin. Geniş bir saksı işiniz, görmeye yetecektir. Nilüfer çiçeği sert toprak sever, bu detaya da önem verin. Çiçekte bulunan eski, yıpranmış yaprakları kesin. Bunlar çiçeğinizin gelişmesini engeller. Çiçeğinizin bakımı için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar:

 • Nilüfer çiçeği suda yetişen bir bitki olduğu için evlerde pek yetiştirilmez ama isterseniz bahçenizin havuzunda ya da geniş saksılarda bunu başarabilirsiniz.
 • Evde yetiştirmek için öncelikle lotus çiçeğini elde etmelisiniz. Bunun sonrasında işiniz kolaylaşacaktır.
 • Tohumu sivri olmayan bir alet ile delmeniz gerekir. Bu işlemi yaparken de dokusuna zarar vermemeye özen göstermelisiniz.
 • Bitkinizi toprağa koyduğunuzda 45 derecelik açıyı alacak derecede yerleştirdiğinize emin olun. Ufak tefek taşlar yardımı ile üzerini örtün.
 • Bitkinizin içerisinde biriken havanın dışarı bırakılması gerekir. Bunu da göz önünde bulundurun.
Görsel Kaynak: ayurvedacollege.com

Nilüfer Çiçeği Ne Zaman Açar?

Nilüfer çiçeği ne zaman açar? Genellikle göllerde yetişen bir bitki olan nilüfer çiçeği, Temmuz ve Ağustos aylarında açar. Oldukça büyük ve rengi de beyazdır. Genel olarak havuzlarda bir süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Görünüm olarak ta hoştur. Nilüfer çiçeği diğer su çiçeklerine göre daha farklıdır. Bir su çiçeği olmasına rağmen, çamurlu sularda da yetişebilen ve aynı zamanda kendi kendini de temizleyebilen bir bitkidir. Bu özelliği ile de oldukça dikkat çekmektedir. Bu sebep ile de yaprakları hep temizdir. Nilüfer çiçeğinin toprağı da biraz farklıdır. Kum, torf ve gerçek toprak birleşiminden oluşmalıdır. Bunun yanı sıra koyun ve keçi gübresi karışımını da ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda da humus bakımından zengin bir toprak seçmelisiniz. Bu sayede daha çok verim alırsınız.

Görsel Kaynak: flowermeaning.com

Nilüfer çiçeği, diğer çiçeklere göre daha narindir. Bu neden ile yetiştirilmesi de ayrı bir özen gerektirir. Bu su bitkisinin yetiştirilmesi, Selçuklu dönemine kadar uzanır. Göletler ve şadırvanlarda bu süs bitkileri yetiştirilirdi. Nilüfer çiçeğine ayrı bir önem verilirdi. Nilüfer çiçeği sağlık alanında da kullanılan bir bitkidir. Ruhsal bunalım yaşayan insanlar için rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu söylenir. Bunun için beyaz nilüfer köklerinden ayrılarak kurutulur. Ardından bir bardak sıcak suyun içerisine konularak demlenmesi beklenir. Günde 3 kere içilir. Düzenli kullanımda fayda sağlar.

Görsel Kaynak: annmariegianni.com

Nilüfer Çiçeği Anlamı

Nilüfer çiçeğinin bir diğer adı da lotus çiçeği olarak bilinmektedir. Genel olarak anlamı duruluk ve ruh saflığı olarak bilinmektedir. Dünyanın pek çok yerinde yetiştiğinden farklı anlamları da bulunmaktadır.

 • Sadakat, Uyanış
 • Güneşin Doğuşu Anlamlarını da taşımaktadır.

Renklerine göre anlamlarına bakacak olursak;

 • Beyaz Nilüfer ; Zihin saflığı ve huzur anlamını taşır.
 • Pembe Nilüfer; Aydınlık ve maneviyat anlamını taşır.
 • Kırmızı Nilüfer; Sıcak sevgi, merhamet ve uysallık anlamını taşır.
 • Mavi Nilüfer; Bilgelik, bilgiçlik ve zeka anlamını taşır.
 • Mor Nilüfer; Öğretici ve akılcı anlamını taşımaktadır.
Görsel Kaynak: pinimg.com