Saraypatı çiçeği halk arasında bilinen diğer adı yıldız patı botanikte ki adı ise aster çiçeği olan bir sonbahar dönemi bitkisidir. Bu çiçek oldukça canlı renklere sahip olması sayesinde sonbahar aylarına adeta neşe katar. Bu sayede saray patı olan çiçekler sonbaharda adeta küçük bir cennete benzetilir. Bu kadar güzel olan çiçek aynı zamanda oldukça kolay bir bakıma da sahiptir. Bu özelliğinden dolayı sonbahar aylarında kasvetten kaçmak isteyen herkesin tercihi saraypatı çiçeğinden yana olmaktadır. Ayrıca soğuk havalarda da dona karşı dayanım gösterebilen saraypatı çiçeği yetiştirilmesi en kolay bitkisiler arasında gelmektedir.

  • Toprağının ne kuru kalması ne de ıslak kalması gerekiyor.
  • İlgiyi seven bu bitki ile konuşmak önemlidir.
  • Güneşi sevmez ve bu nedenle güneşe maruz kalmaması önemlidir.
  • Saraypatı bitkisinin büyümesi genellikle 20 gün kadar sürmektedir.
  • Büyümesi tamamlandığında ise aster papatyası, yani saray patı çiçeği ortalama olarak 50 cm lik bir boya sahip olur.
  • Ömür olarak tek yıllık bitki olarak nitelendirilen saray patı çiçeği her sene yeniden çiçek açar.
Görsel Kaynak: wikimedia.org

Saraypatı Çiçeği Hakkında Bilgi

Renk olarak genelde pembe, kırmızı, eflatun, beyaz gibi canlı renklere sahip olan saraypatı çiçeği bulunduğu ortamı resmen neşelendirir. Anavatanı Çin olarak kabul edilen bu bitkinin Avrupaya gelmesi ise 1731 senesinde yapılan çiçek ithalatları ile olmuştur. Ve günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde saray patı çiçeğine rastlamak mümkündür.

Görsel Kaynak: samen-seeds.de

Saraypatı Çiçeği Özellikleri

Enlemesine 8-10 santim genişliğe sahip olurlar ve papatya yaprakları gibi ama daha iri yapraklara sahiptirler. İklim olarak ise hemen hemen her yerde yetişebilir. Güneşli yerleri sevmesine karşın soğuk ve dona karşı yüksek dayanım gösterebilir. Yarı gölge alanlar ile sıcak yerler de yetişmesi için uygundur. Gereken durumlarda bahçe yüzeylerine ekiminin yapılması ile yer örtücü bitki olarak da kullanıma uygundur. Buna karşın genellikle saksılarda yetiştirilir.

Görsel Kaynak: cloudfront.net

Saraypatı Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Saraypatı çiçeği, aster papatyası, yıldız papatyası isimleri ile de bilinmektedir. Saraypatı bitkisini evlerde yetiştirmek için en ideal ortam saksılar olmaktadır. Saksıda saraypatı yetiştirebilmek için almış olduğumuz saksı içerisine; toprak ile torf karışımı koymamız saray patı yetiştirmek için gerekli olan ortamın hazırlanmasına yeterli olacaktır. Bu karışım ile saksı tamamen doldurulmamalıdır. Saksının üst noktasından 3-4 cm boşluk kalacak şekilde doluluk oranı ideal olacaktır. Daha sonra bu karışımın içerisine 1 er cmlik boşluklar açılması gerekir. Bu açılan boşlukların içerisine saraypatı çiçeği tohumu konulur. Ve ardından bu boşluklar tekrardan kapatılır. Bu işlem ile saraypatı bitkimizi ekmiş olacağız ve zaman içerisinde ki büyümesi gerçekleşecek.

Saraypatı Çiçeği Anlamı Nedir?

Saraypatı çiçeği tarihsel olarak çok uzun zamandır dünyamızı güzelleştirmektedir. Bu kadar uzun bir yaşama sahip olması hakkında birçok efsane olmasını da beraberinde getirmektedir. Mitolojik olaylardan, şehir hikayelerine bir çok kültürde saraypatı hakkında bir çok hikaye duymak mümkündür. Bu hikayelerden en çok bilineni ise Yunan mitolojine aittir. Saraypatı çiçeğinin diğer adı yıldız patıdır. Bu yıldız ismi ise aster kelimesinin Eski Yunan zamanlarında yıldız anlamında geliyor olmasıdır. Mitolojide ki hikaye ise şu şekildedir. Astera Yunan mitolojisinde gökyüzü tanrıçası olarak bilinir. Yaşadığı yer ise dünya değil Tanrıların yeri olan dünyanın çok daha üstüdür. Bir gece Tanrılar şehrinden dünyayı izleyen gökyüzü tanrıçası Asterea yıldızları göremez. Geceleri yıldızları izlemekten aşırı keyif alan ve gökyüzü ile bağlantısı olmasından dolayı dünyada ki yıldızların yok olmasına çok üzülür. Bu yıldızsız manzaraya karşı Asterea ağlamaya başlar. Rivayete göre Astera nın yere düşen her bir gözyaşı aster çiçeğine yani yıldız patı, saraypatına dönüşür. Bu olay sonunda ise tüm dünya aster çiçeği ile süslenmiş olur.