Armut Türkiye de nerede ise tüm iklim koşullarına uyum sağlayabilmiş, bir sonbahar meyvesidir. Armut meyvesi ayva ve elma ailesinden gelir. Elmanın ve ayvanın yetişebildiği her yerde armutta yetişir. Armut çeşitleri çoktur. Bakım konusunda her farklı çeşit aynı bakım özellikleri ile aynı bakıma ihtiyaç duyar. Armut  bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktalar ise;

  • Armut ağacının toprağının işlenmesi; armut bahçesinin toprağı yılda iki kez işlenmesi gerekir. Yabani otlar bu alanlardan temizlenip, ağaçların kökleri hava aldırılmalıdır. Armut ağacının toprağı nemli kalmalıdır. Nemi biten toprağa mutlaka, su ilave edilerek toprağın nemlenmesine yardımcı olunmalıdır.
  • Gübre işlemi; toprağın vitamin değerini artırmak ve meyvelerin kalitesini artırmak için mutlaka gübreleme doğru ve zamanında yapılmalıdır.
  • Budama; armut ağaçları sonbahar döneminde yaprak dökümü sonrası, dallar dikine budanmalıdır.
  • Armut hasatı; armut hasatı armudun cinsine göre değişirken genelde güz mevsiminde armutlar sarardığı zaman yapılmalıdır. Hasat ardından toprak mutlaka sulanmalıdır.
  • Meyvenin sulanması; armut ağacı nemli toprağı sevse de çok sık sulanan armut ağaçlarında mantar hastalığı yaşanabilir bu nedenle, vaktinde ve yeterince sulama yapılmalıdır.
Görsel Kaynak: blogspot.com

Armut Yaprak Sararması

Armut ağacında yaşanan yaprak sararmaları genelde vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı yaşanan bir durumdur. Armut ağaçları için azot vitamini çok önemlidir. Azot yetersizliğinde ise; yapraklarda küçülmeler, daralmalar, yaprağın renklerinde morarmalar, kızarmalar ve sararmalar yaşanır. Sararan yaprak ise kısa sürede dökülür.  Sararan yaprakların bulunduğu armut ağaçlarında, verim azalır, çiçekler hızlı bir şekilde dökülür. Ve alınan meyveler şekilsiz ve küçük olur. Yaprakların sararmasındaki bir diğer etmen güneş ışınından faydalanamaması ve gereğinden fazla sulanması da yaprak sararmasına neden olan birçok etmenlerden sadece birkaç tanesidir.  Armut ağaçlarında yaprak sararmaları kökte yaşanan bir takım hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle toprak analizi mutlaka yaptırılmalıdır.

Görsel Kaynak: pxhere.com

Armut Ağacı Hastalıkları

Armut ağacı hastalıkları, bir takım vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanıyor olabilirken, hava koşullarından dolayı da hastalıklar meydana gelebilir. Armut ağacının hastalanmasına neden olan vitamin ve mineral eksiklikleri ise; çinko eksikliği, potasyum eksikliği, azot eksikliği, bor ve demir eksikliği armut ağaçlarında ciddi hasara ve hastalıklara neden olacaktır.