Sipatifilyum çiçeği Latince ve Türkçe 3 ada sahip genel olarak her eve girmiş bir süs bitkisidir. Genel olarak halk dilinde barış çiçeği ve yelken çiçeği olarak adlandırılır.
Asıl Latince ismi Spathiphyllum ve spatifilyum olarak geçen bitki parlak yaprakları yelken şeklinde çiçekleri vardır. Bitkinin çiçekleri tam açtığında ortama rahatlatıcı bir hava ve  hoş koku salarlar.

Sipatifilyum bitkisi evlerin ışık alan köşelerinde fazla bakım isteyen dört mevsim çiçek açan nadir çiçekler arasında yerini almış bir bitkidir.

Spatifilyum Çiçeği

Sipatifilyum Sulaması Nasıl Yapılır !

Sipatifilyum çiçeklerinde yapılan yanlışların başında hatalı sulama gelmektedir. Hatalı sulamalar bitkinin geç az çiçek açması ve yapraklarının devamlı soluk açması gibi nedenlerin başında gelir.

Su verirken dikkat etmeniz gereken başlıca husus ortam sıcaklığıdır. 20 derece ortamda bulunan bir bitki ile 28 derece ortamda bulunan bir bitki kesinlikle aynı sulama sıklığın da sulanmaz. Yazın bitkiler her zaman kış aylarına nazaran daha fazla su isteyeceklerdir.

Toprağın kuruluğunu kontrol etmeniz şartı ile haftada 2 defa kışın 10 günde 1 defa sulamanız bitkiniz için yeterli olacaktır. Sulama yapmadan önce kesinlikle bitkinin toprağının kuru olmasına dikkat ediniz.

Su verdikten 2 saat sonra tabağında birikmiş su var ise kesinlikle dökülmelidir. Saksı tabağındaki bayat su bitkinin köklerinin hava almamasına ve çürümesine neden olurlar.

Unutmayın bitkiyi ne kadar düzenli sularsanız o kadar çok çiçek açacaktır.

kaynak:plants4perth.com.au

Barış Çiçeği Nasıl Bir Ortamda Yetişir ?

Spati barış çiçekleri yaz aylarında direk güneş ışığına maruz kalmayan aydınlık  ortamı seven bitkilerdir. Kış aylarında güneş alan kalorifer peteklerine uzak cam önlerinde olabilirler.  Yaz aylarında direk güneşe maruz kalan bitkilerin yapraklarında kahverengi sararmalar, çiçeklerinde bayılmalar gözlemlenir.

Bulundukları ortam sıcaklığı 14- 30 derece arasında büyümelerine sağlıkla devam ederler.

Sağlıklı bir barış çiçeğinin yaprakları dolgun ve koyu yeşil, bitki yaşına orantılı 3-7 arası çiçeği olur.

Sipatifilyum Çiçeği Nasıl Çiçek Açtırılır ?

Genel olarak senede 2 defa açıyor dense de tamamen yanlış bir bilgilendirmedir. Spafilyum bitkisi senenin dört mevsimi çiçek açmaktadır. Çiçek açmamasına neden en büyük etken yeteri kadar ışık almaması, yanlış sulama yapılması ve yanlış saksı seçimidir.

Yaptığımız gözlemler neticesinde bitkiniz toprağı tamamen kurudukça su vermeniz, yeteri kadar aydınlık bir ortamda bulunması, aşırı büyük olmayan ideal bir saksıda yetiştirmeniz yeterlidir.

Unutmayın bitki saksısı büyük olursa bitki hızlı büyümez, bitkinin sadece kökleri saksıyı doldurmak için gelişir.

Sulama yaparken terkos suyu verilmesi de bitki kök gözeneklerinin klordan kapanmasına sebep olmaktadır. Dinlenmiş, kaynamış su yada içme suyu kullanmanız tavsiye edilir.

Son olarak ortamın iyi havalanmış olması bitkinin gelişimi ve çiçek açması için önemli faktörlerden birisidir.

anadolu hisarı çiçekçi
Spatifilyum Serası

Sipatifilyum Saksı ve Toprak Değişimi

Sipatifilyum bitkisi saksı değişiminde mevcut saksınızın 2 numara büyük saksısını kullanmanız yeterli olaraktır. Saksı değişiminde yapılan yanlışların başında dekoratif amaçla göze hoş gelen altı delik olmayan seramik saksı değişiminden kaçınınız. Altı delik olmayan saksılara vereceğiniz her fazla su saksı altında birikerek çamurlaşır bitkinin sağlığını kısa sürede bozarlar.

Kullanacağınız saksı mevcut saksıdan aşırı büyük olmayan !
Değişim yapacağınız saksının altında deliklerinin bulunduğu !
Bitkinin yeteri kadar iyi bir toprak ile beslenmesi gereklidir.

Sipatifilyum saksısında değişim yaparken köklerinin zedelenmemesi, içerisinde gerekli mineral ve vitaminlerin bulunduğu iyi bir toprak kullanılması son derece önemlidir.

Saksı değişiminde bit köküne asla zarar vermeden, bitkinin mevcut çıkan toprağı ile hiç oynamadan değişeceğiniz saksının altına biraz toprak koyup bitkiyi yerleştirip kenarlarını toprakla beslemeniz yeterli olacaktır.

Toprak değişimi için en iyi mevsim sürgün ayı olan nisan ve mayıs aylarıdır.

Spatifilyum Çiçeği nasıl Çoğaltılır ?

Spatifilyum çiçeği çoğaltması yaprak fideden yapılan bir bitkidir. Genellikle nisan aylarında sağlıklı bir yaprak derin yerinden alınarak içme suyu kullanılarak bir bardağın içerisine filizlenmesi için bırakılır. Yaklaşık 10 gün içerisinde yaprağın su ile temas eden yerlerinden kök filizlerin uzadığını göreceksiniz. Küçük bir saksıya iyi bir toprak ile yaprağı diktiğiniz de fideniz gelişimini sağlayacaktır.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili tüm saksı çiçeklerini ve spatifilyum çeşitlerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve anadolu hisarı çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.