Boyu ve çapı ele alındığında oldukça minik fakat son derece gösterişli olan bu çiçek 5 m kadar büyümektedir. Her ne kadar çalı bitki olarak görülse de çiçeğin sarmaşık türü ve ağaç gibi büyüye bilen türü de bulunmaktadır. Kalın ve oldukça parlak olan yaprakları 8 cm kadar büyüye bilir. Çiçeğin en büyük özelliği 12 ay canlı kalması ve kışında parlaklığını korumasıdır. Yaz mevsiminde çiçek açan bitki ayrıca kapsül benzeri küçük meyvelere de sahiptir.

Daha çok sıcak iklimi seven bu bitki bu nedenle çok soğuk alanlarda yetiştirilmemelidir. Zira bu durum çiçeğin kurumasına neden olabilir. Su konusunda korkusuz olan çiçek ne kadar suya maruz kalırsa kalsın çürüme belirtisi göstermez. Budama konusunda da son derece tatminkar olan çiçeğin budama ihtiyacı yok denecek seviyededir.

  • Altuni taftan aşırı bakıma ihtiyaç duymayan bitkiler arasında yer alır.
  • Kabuklu bit’e karşı düzenli aralıklarla ilaçlanma yapılmalıdır.
  • Sıcak bir alanda büyümesi daha hızlı olacaktır.
  • Sulama yapılarak toprağın nemli tutulması sağlanmalıdır.
  • Sıcak ayları sevdiğinden bu dönemde budama yapılmamalıdır.
  • Düzenli aralıklarla budama yapılırsa çok daha fazla verim alınacaktır.

Doğu Karadeniz’ den dünya ya yayılan bu bitki zaman için de Avrupa ve balkanlara kadar ulaşmayı başarmıştır. Ayrıca bitkinin İran’da da yetiştirildiği bilinmektedir. 120 çeşit türü olduğu bilinen bitkinin bu denli değişik iklimlerde bulunması meyveleri ile mümkün olmuştur. Karayemiş olarak da bilinen bitkinin ortalama ömrü 50 yıla kadar ulaşmaktadır. Sonrasında bitkide büyüme yavaşlayacak ve dalların uç kısmın da kurumlara görülecektir. Bitkinin soğuklara karşı dirençsiz oluşu yine de yapraklarının kış mevsiminde turuncuya dönüp en zor kış koşullarında dökülmesine olanak tanımaktadır. Son derece yağlı bir gövdeye sahip olan ağacın kabuğu soyulabilecek kadar kalın ve de kullanışlıdır. Eski zamanlar da söz konusu ağaç gövdesinin kabukları kullanılarak küçük suyolları yapılmıştır.

Görsel Kaynak: garden.org

Altuni Taftan Çelikleme

Eylül ile ekim ayları başta olmak üzere 10 cm boya ulaşabilen çelikler esas olarak hazırlanmalıdır. Hazırlanmış olan yeşil çeliklerin tünel içlerine dikilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca ekilecek olan alanda toz formunda IBA ve kum alan hazırlanmalıdır. Ayrıca dikilen alanlar soğuk yastıklar olmalıdır. Söz konusu dönem geçtiğinde yani çeliklerde kökler belirmeye başladığında ise hazırlanan geliştirme yastıklarına nakil başlamalıdır. Ayrıca çelik almak için haziran ayı da son derece uygun olabilir. 10 Cm olacak şekilde hazırlayacağınız yeşil çelikler yine benzer yöntemle tünel içine dikilmelidir. Ardından son baharda köklenme tamamlanacak ve söküme hazır olacaktır.

Görsel Kaynak: wordpress.com

Taflan Faydaları

Bakım ihtiyacı olmayan taflan bitkisinin iyi bir bahçe çit bitkisi olması yanı sıra son derece güzel renlere sahip olması da kolay yetiştirilmesi kadar önemlidir. Özel bir çaba gerektirmeyen budama tekniği de göz önünde bulundurulduğunda yaşam alanında her mevsim farklı renkler izlemek isteyenler için ideal bir seçim olacaktır.

Kuru Taflan yaprağının faydalarını sayacak olursak;

  • Taflan otu sinirleri yatıştırır.
  • Çay olarak kullanımda bronşit ve astıma karşı doğal bir ilaç vazifesi görür.
  • Prostat gelişimini durdurur.
  • İçerisinde demir fazla olduğundan demir eksikliğine karşı iyi gelir.