Çiçek bakımı özen istediği gibi her çiçekte her mevsimde ve her ayda büyümemektedir. Her çiçek kendine göre belli aylarda açmaktadır ve her çiçeği kendi ayına göre bakımı yapılması lazımdır. Dilerseniz şimdi hangi çiçek hangi aylarda yetişir onu inceleyelim.

Ocak Ayı Çiçekleri

Ocak ayı kış aylarının en soğuk ayıdır. Bu nedenle de çok fazla çiçek ekimi ve çiçek bakımı yapılması doğru değildir ama ocak ayında da çiçek ekmek istersek eğer karanfil ekebiliriz. Karanfil, kış çiçeği olmakla birlikte soğuk ve yağmurlu havalarda sulamaya ihtiyaç duymaz bu nedenle bakımı da dolay olacaktır. Fakat havanın daha ılımlı olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde hafifte olsa sulama ihtiyacı ve bakım isteyebilir. Bu nedenle Ege ve Akdeniz bölgelerinde karanfil yetiştirmek istiyorsanız az miktarda sulamanız ve bakım yapmanız gerekmektedir.

Toptan Guzmanya Fiyatları

Şubat Ayı Çiçekleri

Şubat ayında da ocak ayında olduğu gibi yine karanfil yetiştirmesi ve bakımı yapılabilir. Karanfil çiçeği Ege ve Akdeniz bölgeleri dışında sulamaya ve bakıma çok fazla ihtiyaç duymamaktadır. Fakat Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirmek isterseniz az miktarda sulama ve bakım yapılması gerekmektedir. Karanfil çiçeğinin yanı sıra şubat ayında menekşe çiçeğinin de ekimi ve bakımı yapılabilir. Menekşe çiçeği ev çiçeğidir o nedenle bakımı zor olmayan bir çiçektir fakat bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir ve bakımı için her adım eksiksiz yapılması lazımdır. Bir bakımı eksik yapıldığında başa tekrar dönmek demektir. Bu sebeple saksı seçiminden sulamasına kadar bütün bakımları eksiksiz olması gerekmektedir. Bakımları eksiksiz yapılan bir menekşeye uzun yıllar yetiştirmek mümkün olacaktır.

Toptan Gül Fiyatları

Mart Ayı Çiçekleri

Mart ayı artık yavaş yavaş bahara doğru ilerlemenin bir işareti olmakla birlikte birbirinden güzel taze çiçekler ekmenin de vaktinin geldiğini işaret etmektedir. Mart ayı çiçeklerinden birisi de Fulya Çiçeğidir. Fulya çiçeği -35 derece de bile çiçek açabilmektedir. Fakat fulya çiçeğinin bakımı yaz başına doğru yapılması lazımdır. Toprağı çapalanmalı, soğanları çıkartılıp kuru bir yerde bekletilerek dinlendirilmelidir daha sonra tekrar yerlerine aynı şekilde ekilebilir. Böylelikle fulya çiçeğinden uzun yıllar verim alabilirsiniz. Fulya çiçeğinin yanı sıra Mart ayların da yetişebilecek diğer çiçek ise nergis çiçeğidir. Nergis çiçeği soğanlı bir çiçek türüdür. Taç yapraklara sahiptir. Sarı ve beyazın karışımları şeklinde eşsiz güzelliğe sahiptir. Soğanlı çiçek türlerinden olduğu için soğanı 1 sene dinlendirilmesi gerekmektedir aksi halde verim vermeyebilir.

Nisan Ayı Çiçekleri

Nisan ayı baharın habercisidir. Ilık meltemler esen nisan ayında ki bakımı ve dikimi yapılması gereken çiçeklerden biriside papatyadır. Papatyalar ev çiçeği değil dışarı çiçeğidir bu nedenle de ev de yetiştirmek yerine balkonda yetiştirmek tercih edilmektedir. Bakımı konusunda da sulamaya fazla ihtiyacı olan bir çiçek türü değildir bu sebeple de 2-3 gün arayla sulanması papatya için yeterli olacaktır. Papatya tohumu 2 yıllıktır bu sebeple her sene ekmeye ve değiştirmeye gerek yoktur. Mart ayının en güzel çiçeklerinden bir diğeri ise ıtırşahi çiçeğidir. Itırşahi çiçeği yıllık çiçektir. Kızıl, mavi, mor ya da gül renginde ve bezelye bitkisinin çiçeklerine benzer ve çok hoş bir kokuya sahiptirler. Çiçekler arasında yaprak bulunmamaktadır ve dört ila yedili çiçek içeren salkımları vardır.

Renkli Sümbül

Mayıs Ayı Çiçekleri

Mayıs ayı denince akla ilk gelen ilkbahardır. Soğuklar geri de kalmıştır ve artık yavaş yavaş yaz ayları gelmektedir. İlkbaharın başında ekilecek muhteşem çiçek ise incir çiçeğidir. İncir çiçeği dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. Dişi ve erkek incir çiçeğinin ağızları kapalı ve kilitli şekildedir. Erkek olan incir çiçeğinin için de aşı tozları vardır ve bu aşı tozları dişiye aktarılarak meyve verirler. Aktarılmaması durumunda meyve vermemektedir.

Görsel Kaynak: wordpress.com

Haziran Ayı Çiçekleri

Haziran ayı artık yılın ortasına gelindi demektir. Haziran ayında da dikilebilecek en güzel çiçek şüphesiz güldür. Güller rengarenk ve hoş kokları ile insanları büyülemeye yeterde artar bile aslında. Güller güçlü bir çiçektir ve aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmadığı halde solmazlar. Sulanması gereken bir çiçek çeşididir. Yetersiz sulanmaması lazımdır eğer ki yetersiz sulanırsa tomurcuklar çiçek açmaz ve kendini koruma haline alırlar eğer ki sulama yetersizliği devam ederse genç olan fideler solabilir. Güller kumlu toprağı ve güneşli ortamı severler. Güller günde en az 4 saat güneş almalıdırlar ve hafif esintiyi de severler. Çiçeğin donmaması için mart sonu nisan başı gibi budama yapılması ileri ki dönemlerde daha verimli çiçek açmasına sebep olacaktır.

51 Kırmızı Gül İsteme Çiçeği

Temmuz Ayı Çiçekleri

Temmuz ayı gelince artık yazında geldiği anlaşılmaktadır ve bu güzel ayda da adının güzelliği ile peygamber çiçeği ekilebilir. Peygamber çiçeği tropik bir çiçektir. Çok soğuk ve havasız ortamları sevmez ve her çiçek gibi peygamber çiçeğini de donma olayından korumanız gerekmektedir. Güneşi seven bir çiçektir ve bakımı güzel yapılırsa uzun yıllar yetiştirilebilir. Kış aylarında iki haftada bir kez yaz aylarında ise haftada bir kez su vermeniz yeterli olacaktır.

Görsel Kaynak: directgardening.com

Ağustos Ayı Çiçekleri

Ağustos ayı yılın en sıcak ayıdır. Ağustos ayında da glayöl çiçeği ekimi ve bakımı yapılabilir. En görkemli ve eşsiz güzelliği ile ağustos ayına ve yaz aylarına en çok yakışan çiçektir. Glayöl çiçeği zor koşullara dayanıklıdır ve aşırı sıcak zamanlarda bile bir hafta solmadan durabilir. Glayöl çiçeği turuncu, sarı, kırmızı gibi birçok pastal renkte açabilir ve pastelliği ile göz kamaştıran en gözde çiçekler arasında yer alır. Glayöl çiçeğini yetiştirmek biraz zahmetli olsa da bitkinin topraktan çıktıktan sonra karşılaşılan manzara ve güzellik tüm zorlukları unutturacaktır.

Eylül Ayı Çiçekleri

Artık yaz aylarının bitmeye başladığı eylül ayı en güzel ve en muhteşem aylardan biridir. Eylül ayında çiçek ekmek isterseniz eğer yıldızpatı çiçeği ekebilir ve bakımını yapabilirsiniz. Yıldızpatı çiçeğine ‘saray patı’ ve ya ‘yıldız çiçeği’ de denmektedir. Yıldızpatı çiçeği sonbaharın soluk rengine canlılık katan bir renge sahiptir ve bakımı en kolay olan çiçekler arasında yer almaktadır. Yıldızpatı çiçeği evde değil de bahçeye ekilmeli ve bakımı yapılmalıdır.

Görsel Kaynak: thegardenhelper.com

Ekim Ayı Çiçekleri

Sonbaharın en güzel ayı olan ekim ayı ılık ılık esen eşsiz güzelliklere sahip ayıdır. Ekim ayında aynısafa çiçeğini ekebilir ve bakımını yapabilirsiniz. Aynısafa çiçeğinin bir diğer isimleri ise ‘portakal nergisi’ ve ‘susi’ dir. Papatya çiçeği ailesinden olana aynısafa çiçeğini balkon saksılarına veya da bahçelere ekebilirsiniz. Yanlış bakım yapılmaması önemlidir. Yanlış bakım yapılırsa eğer ilkbahardan sonra çiçeklenmez ve gelişimi durur. Bakım yapılmamaya devam edilirse de ne yazık ki ölürler. Devamlı içek açmasını isterseniz eğer devamlı solan çiçeği kopartmanız gerekmektedir.

Görsel Kaynak: pinimg.com

Kasım Ayı Çiçekleri

Kasım ayı denince artık sonbaharın bittiği ve kışın yavaş yavaş gelmeye başladığını anlarız. Kasım ayında çiçek ekmek istersek eğer krizantem çiçeği ekebiliriz. Krizantem çiçeği halk dilinde kasımpatı olarak da bilinmektedir. Dona dayanıklı olan krizantem çiçeği kalıcıdır ve her yıl yeniden çiçek açabilirler. Yazın sıcaktan kavrulurken de krizantem çiçeği çiçek açabilmektedir. Krizantem çiçeğinin doğru bir biçimde budanması ve toparlanması da önemlidir. Budamayı çalı formunda yapmak çiçeğin hem daha derli toplu durmasını hem de açan çiçeklerinin daha güzel bir görüntüye ulaşması için en önemli etkendir. Bakımı oldukça kolay olan krizantem çiçeği size uzun yıllar güzel çiçekler açabilir.

Vazo İçerisinde Yeşil Kesme Orkide

Aralık Ayı Çiçekleri

Aralık ayında çiçek ekmek istiyorsanız Atatürk çiçeği ekebilirsiniz. Atatürk çiçeği güneş ışığını çok sevdiği için direk güneş ışığına maruz bırakmak yapraklarına iyi gelecektir. Çok fazla soğuk ve sıcak ortamda kalması Atatürk çiçeğine yararlı değil zararlı olacaktır. Atatürk çiçeği zamanla topraktaki vitamin ve mineralli içine çekmektedir bu sebeple yılda bir kere de olsa toprağa vitamin ve mineral eklemekte yarar vardır. Kış aylarında çiçek aşırı soğuktan korunmalı ve çok az sulanmalıdır.

Atatürk Çiçeği