Lilyum çiçeği soğanlı bir bitkidir. Sarı, turuncu, pembe, kırmızı ve en çok da beyaz rengine rastlanır. Kokulu bir çiçek olmasından dolayı tercih edilen çiçeklerden birisidir.

Genellikle gelin masalarını veya kız isteme ortamını süsleyen bir çiçektir.

Milattan önce Girit adalarında ortaya çıkmış bir çiçek türüdür. Yunan mitolojisinden Lilyum, doğum anlamını taşımaktadır.

 • Türkiye’de ise güveni simgelemektedir.
 • Lilyum, doğum, umut, saflık, masumiyet ve doğurganlık gibi simgelerle ifade edilmektedir.
 • Beyaz lilyum, temizlik ve saflığı ifade etmektedir. Genellikle buketlerde ve gelin masalarında kullanılan renktir.
 • Pembe lilyum, şefkatin simgesidir.
 • Turuncu lilyum, genelde kolay bulunan bir renkte lilyum değildir.
  Benim için özelsin anlamı kattığı için değerli bir çiçektir. Güzel kokusu bakımından da tercih edilmektedir.
 • Sarı lilyumda kolay bulunmaz. Güven ve samimiyet anlamı taşımaktadır. Genel olarak lilyum çiçeği güzel kokusundan dolayı tercih edilen bir çiçek türüdür.
Beyaz Lilyum Çiçeği

Lilyum Çiçeği Ve Kazablanka Çiçeği Arasındaki Benzerlik

Bu muhteşem kokuya ve görünüme sahip Lilyum çiçeği, Yunan adalarında ortaya çıkmasından dolayı, mitolojik hikâyelerde yer bulmuştur.

 • Yunan mitolojisinde Tanrı Hera’nın göğsündeki sütten geldiği inancı yaygındır. Bu yüzden doğum ve anneliği simgelemektedir.
 • Türkiye’de de bu anlama yakın güven olarak ifade edilmiştir. Bir başka mitolojik hikâyede de Lilyum, cinsiyet olarak erkeği temsil etmektedir.
 • Lilyumun içerisindeki polenlerde doğurganlığı ifade etmektedir. Bu yüzden hamile kadınlara lilyum ve gül uzatılarak, seçtikleri çiçeğe göre bebeklerinin cinsiyetini öğrenebilmektedirler. Eğer hamile kadın lilyumu tercih ederse, erkek çocuk, gülü tercih ederse kız çocuğu doğuracağı anlamını taşımaktadır.Bu kadar hikayesi yazılan ve güzel kokan çiçek günümüzde sık gördüğümüz, dilersek kendimizin yetiştirebileceği bir çiçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kazablanka çiçeği, lilyuma benzer bir çiçek olduğu için karıştırılabilmektedir. Kokusu, görüntüsü hatta kazablanka çiçeği anlamı bile benzerlik gösterir. Kazablanka çiçeği, çiçekçilerde kesme çiçek olarak satılmakta ve pahalı bir çiçek olarak, internette satışı yapılabilmektedir.
Kokulu Lilyum

Lilyum Çiçeği Özellikleri

Zambakgiller türünden soğanlı bir bitkidir. Hoş kokusu sayesinde tercih edilen çiçektir. Buket olarak kullanıldığı gibi, gelin masalarını süsleyen ve kız isteme gibi özel anlarda, zarif ve şık görünümlü bir çiçek türüdür. Evde saksıda kendiniz yetiştirmek isterseniz, soğanlı bir bitki türü olduğu için, kolayca yetişebilmektedir. Gerekli ortamı hazırladıktan sonra ve gerekli bakımı yaptıktan sonra mis kokulu lilyum çiçeği, evinizi süsleyebilir.

kandilli çiçekçi
Pembe Lilyum

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili onlarca rengarenk lilyum çiçeği teslimatı yapmaktayız. İstanbul Anadolu yakasına beykoz bölgesine kandilli çiçekçi butik şubemiz üzerinden özel frigolu çiçek servis araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.