Defne çiçeği hoş kokusu, her mevsim yeşil kalma özelliği, yapraklarının kullanımı ve verdiği aroma ile çok sevilen bir bitkidir. Yemeklerde güzel bir tat bırakmak için evlerimizde ve lokantalar da çokça kullanılır. Genellikle Akdeniz mutfağını süsleyen bu bitki faydaları ile de adında çokça söz ettirmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin; soğuk algınlığı, grip, öksürük, balgam sökücü, idrar yolu enfeksiyonu, egzema, diş ağrısı, migren, nefes darlığı, sakinleştirici özelliği, sivilce, regl döneminde düzensizlik ya da adet kanaması görmeyen kadınların düzenli olmasını ve mikroplara karşı antibiyotik etkisi şeklinde faydalar sağlar. Bu kadar faydaları olmasıyla bilinen bu bitki evde böcek ve sinek gibi rahatsızlık veren hayvanların gelmesini de önler. Defne ağacından yine Defne yaprağı gibi Defne yağı da elde edilir. Vitamin C bakımından zengin bir bitkidir.

Görsel Kaynak: freshdeals.ph

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar

Defne yaprağı böbrek fonksiyonlarının çalışmasında, yemeklerdeki lezzet vericiliği bakımından, demir bakımından zenginliği, antioksidan özelliği, kızarıklık ve zeytinyağlı salatalar da kullanıldığı zaman A vitamini etkisi de sağlamaktadır. A vitamini suda çözünmediğinden dolayı salatalar da kullanılarak alınabilir. Günümüzde Defne çayı kullanımı oldukça yüksektir. Defne yaprağı ile edilen bu çay sindirim bozukluğu, tansiyon veya mide rahatsızlıkların da oldukça etkilidir. Anti epileptik etkisinden dolayı Defne yaprağı çayı rahatlatıcı bir etki gösterir. Defne yaprağı çayı demlenme şekli normal çay ile aynıdır. Her şeyin olduğu gibi Defne yaprağı çayının da fazla tüketimi zararlıdır. Defne bitkisinin dallarının, yapraklarının ve çiçeklerinin kullanılması ile ne kadar önemli bir bitki olduğunun göstergesidir. Stres ve sıcak ortamda çalışanlar için ferahlama özelliği sağlayacağından dolayı kötü ter kokusunu da önler. Bunların dışında Defne bitkisi aşırı koklandığı zaman solunum sorunu oluşturabilir. Defne çiçeğine alerjisi olanların koklamaması ve dokunmaması gerekir.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır

Evlerde, ofislerde ve ağır kokunun hakim olduğu yerlerde güzel ve hoş kokusu ile bilinen bu bitki rahatlatıcı, ferah bir ortam sunmak için kullanılır. Kokusu ile ayrı damak tadı ile ayrı özelliklerde kullanılan defne yaprağı yemeklere lezzet katıp salataların ise vazgeçilmezidir. Taze yapraklarında bulunan folik asit ile de DNA sentezinde önemli rol oynar. Vücuttaki toksitlerin atılmasında ve tadı ile ferah bir nefes sağlar. Defne yaprağı modern tıpta ilaç görevi görmekle beraber bilimsel anlamda kesin tedavi edicidir şeklinde söylenemez. Ancak gösterdiği etkiler bakımından oldukça yaygın olarak kullanılır ve ülkemizde Akdeniz defnesi olarak da bilinir. Akdeniz defnesinin başlıca faydaları arasına saç sağlığı, solunum ve sindirim sistemini koyabiliriz. Kilo problemi olanların genellikle defne çayını kullanırken stresten uzak oldukları söylenir. Bu sayede de kilo verdikleri görülür. Metabolizmayı hızlandırarak bağırsakları daha iyi çalıştırır.

Görsel Kaynak: kadioglubaharat.com

 Defne Yaprağı Cilde Nasıl Uygulanır

Vücutta bulunan siyah nokta, sivilce veya akne tedavisinde kullanılan defne yaprağı kırışıklık gibi etkileri de gözle görülür şekilde azalttığı görülmüştür. Yaz kış boyunca yaprağı dökülmeyen bir bitki olduğu için yaygın olarak kullanılır. Defne yaprağını kaynayan suyun içerisine atarak karışımı biraz dinlendirip daha sonra yüzünüze veya sivilcenin olduğu bölgeye sürüp 10 15 dakika beklettikten sonra yıkıyoruz. Bu işlemi sık sık farklı günlerde tekrarlamakta fayda vardır. Genellikle bayanlarda ergenlik döneminde sık sık yapılması önerilir. Aşırı strese bağlı durumlarda oluşan aknelerin giderilmesinde kullanılır. Günümüzde bayanların en çok kullandığı maske çeşitlerinden olup evde kolaylıkla da yapılabilir. Sivilce ve siyah noktaları giderilmesi kırışıklıkları ve cildin gençleşmesini sağlar. Ayrıca vücuttaki yaraların üzerine lapa şeklinde konularak da yaraların kapanmasında etkin bir rol oynar.