Maydanoz mutfaklarda, en sık kullanılan yeşillikler arasında yer alırken, aynı zamanda da birçok hastalık için oldukça şifalı bir bitkidir. Maydanoz bitkisi çok uygun fiyatlı bir bitki olmasına rağmen evde yetiştirilen maydanozlar her zaman daha şifalı ve daha lezzetlidir.   Maydanoz bakımında ise dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

  • Toprağı sert olmalıdır. Toprağın içinde vitamin ve mineral eksikliği olmamalıdır. Eğer evde ya da balkonda yetiştiriciliği yapılıyorsa evde bulunan vitamin ilaçlarından maydanoz toprağına takviye yapılabilir.
  • Sulama şekli her zaman yağmurlama yapılmalıdır. Sık sulanmayı seven bir bitki olduğu için gün aşırı sulanması bitki verimliliği açısından önemlidir.
  • Güneş görmesi, bikinin yeşil rengini koruması ve hızlı büyümesi için en önemli detaylar arasında yer alır.
  • İlaçlanması, maydanoz bitkisi çok ilaca ve gübreye ihtiyaç duymaz. Bu nedenle toprağında büyük bir problem yoksa eğer ilaçlama yapmaya da gerek yoktur.

Maydanoz Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Maydanoz bitkisi kadar maydanozun tohumu da birçok hastalık içim adeta şifa kaynağıdır. Maydanoz bitkisi, eylül ve ocak ayları arasında ekilebilir. Ve ekimi yapıldıktan yaklaşık iki – üç hafta içinde topraktan yeryüzüne doğru büyümeye başlar. Topraktan çıkan maydanoz bitkisi yaklaşık 20 – 30 sonra yenmeye de hazır hale gelir. Bir yıl toprağa ekimi yapılan maydanoz, diğer yıl ekime ihtiyaç duymadan köklerinden kendiliğinden yetişecektir. Maydanoz tohumu elde etmek isteyen kişiler bu işlem için iki yıl beklemek zorunda kalacaklardır. Maydanoz bitkisi ekimi yapıldığı yıl çiçek açmaz ve dolayısı ile de tohum vermez. Fakat ikinci yıl hızlıca büyüyerek çiçeklenir ve çiçeklerinden tohumlar elde edilir.

Görsel Kaynak: priorityseed.com

Evde Maydanoz Yetiştirme

Maydanoz yetiştirilmesi bakımından kolay bir bitki olduğu için evde saksıda ya da bahçe de kolayca yetişecektir. Saksıda yetiştirmek isteyen kişiler yaz ve bahar aylarında saksıları cam kenarlarına ve balkonlara konumlandırabilirler. Kış aylarında ise saksılar ev içinde bulunabilir.  Maydanoz, yetiştirmek evde kolay olduğu kadar büyümesi de oldukça hızlıdır. Bu nedenle ekildiği saksı büyük boy olmalıdır. Böylece maydanoz bitkisi saksı içinde rahatlıkla büyüyebilir.

Görsel Kaynak: wordpress.com