Funda çiçeği plantae aleminden, magnoliophyta şubesinden, mognolliopsida sınıfından, ericales takımından, ericaceae familyasından bilimsel adı erica olan bir bitkidir. Funda çiçeği tüm mevsimlerde yemyeşil görüntüsü bulunan ve ağaç denilebilecek bir yapıya sahip olan bir bitki türüdür. Funda çiçeği daha çok kireçli ve asidik toprakları sevmekte ve bazen güneşli bazen gölge olan yerlerde daha iyi yetişmektedir. Boyu 4-5 metreye kadar uzanabilen ve 700 çeşidi bulunan Ericanın 600 den fazla çeşidi Güney Afrika’da yetişmektedir. Çiçeği genellikle pembe tonlarında ve mora yakın tonlarda bulunmaktadır. Funda çiçeği bahçe düzenlemesinde, balkonlarda süs çiçeği olarak kullanılmakla birlikte insan vücuduna çok faydası olan bir bitki türüdür. Yaz aylarının ortalarından kış ayının ortasına kadar çiçeklenmesi devam eder ve yoğun kış aylarında da oldukça dayanıklı olabilmektedir. -20 derecelere kadar dayanabilen Funda çiçeği Trakya, Marmara ve hemen hemen bütün sahil bölgelerinde daha çok nemli ortamlarda yetişebilmektedir.

Funda Çiçeği Üretimi Ve Bakımı

Funda çiçeğinin üretimi dört farklı yöntemle gerçekleşebilmektedir. Bunları tohum, çeliklenme ile daldırma ve ayırma ile yapılabilir. Erica’nın tohumu üretilebilmektedir fakat birçok yetiştirici bunu tercih etmekten kaçınmaktadır. Çelikle üretimi gerçekleştirirken istenilen bir zamanda bitkiden alınan çelik daha çok gelişmiş 2 ve 4 cm arasında olanlar seçilmelidir. Bir diğer üretim şekli daldırma ile üretim ilkbahar döneminde yapılması uygundur. Sonra olarak ayırma yöntemi yine tercih edilen bir diğer yöntemdir. Ana bitkinin çevresine açılan çukura ana bitkiden ayrılan parçalar dikilerek sulama ve gübresi yapılarak yetişmesi beklenebilir bu işlem için ekim ayını beklemek daha faydalı olacaktır. Bakımı oldukça kolay olan nazlı olmayan bir yapıya sahip olan Funda çiçeği kış aylarında soğuğa karşı oldukça dayanıklı olduğundan zorluk çıkarmamaktadır. Ayrıca uzun ömürlüdür ve 50 yıla kadar yaşamını devam ettirebilir. Bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Güneş ışınlarını sever fakat çok fazla olduğunda zarar verebilir bu yüzden yarı gölge alanlara konulması gerekmektedir.
 • Bulunduğu saksı veya alanın küçük olmaması yararınadır.
 • Her gün aynı saatte sulanmaya dikkat edilmeli ne çamur olacak kadar fazla ne de kuru kalacak kadar az verilmelidir.
 • Yılın belli dönemlerinde gübre ile desteklenmelidir.
Görsel Kaynak: amazonaws.com

Funda Çiçeği Faydaları

Funda çiçeği bir süs bitkisi olmakla birlikte sağlık alanında kullanılan bir bitki olmakla bilinmektedir. Birçok şekilde kullanılabilen ve birçok hastalık ve rahatsızlığa çare olduğu bilinmektedir. İçinde bulunan bir glikozit madde sayesinde idrar yolu hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. İdrarı sökücü olarak bilinmektedir. Diğer faydaları;

 • Böbrekleri temizlemede oldukça faydalıdır.
 • Romatizma tedavisinde kullanılır.
 • Soğuk algınlığında tercih edilir.
 • Karın ağrısı tedavisinde
 • İshale karşı direnç sağlamada
 • Öksürüğü hafifletmede
 • Mesanede ve prostatta oluşan problemlerin çözümünde
 • Sindirim sitemi problemlerinde
 • Sistit ve gut tedavisinde
 • Zeytinyağı ile kullanıldığında egzema tedavisinde
 • Anne sütünün arttırmada
 • Uyku problem olanlarda uyku getirmede kullanılmaktadır.

Bunların haricinde kelebeklerin besin kaynağı olan Funda çiçeğinin alt dal kısımları süpürge yapımında kullanılmaktadır.

Görsel Kaynak: opfpflanzen-shop.de

Erica Çiçeği Fiyatları

Erica çiçeğinin 25 – 30 cm civarında olan çeşitleri 25 lira gibi uygun bir fiyatla başlamaktadır. Fiyatlar renge, genişliğe, boyuna, ne için kullanıldığına bağlı olarak değişim göstermektedir. Evde beslenilecek olan çeşitleri oldukça itinalı seçilmesi gerekmekte ve daha çok dalları olan ve kökü kuvvetli olanlar seçilmesi gerekmektedir. Bu tip erica çiçeklerinin fiyatları daha yüksek meblağlara çıkabilmektedir. Fakat hem yetiştirmek için olsun hem de kurutup çayını veya diğer şekilde kullanımı için olsun Erica çiçeğini evde bulundurmak gerekmektedir.