Bahçelerde, ofiste, evlerde veya balkonlarda saksılarda çiçek yetiştirerek onlara çok dikkatli ve gerekli özeni göstererek bitki yetiştirmeye çalışırız. Büyüyüp güzel çiçekler açmalarını veya meyve vermeleri için her türlü bakımı yaparız. Bunlar için gerekli ortamı, uygun ışığı, havayı ve uygun gübrelemeyi sağlarız. Sulamayı düzenli yaparak solup kurumaması için yeterli özeni gösteririz. Ancak bu kadar şeyi yapmamıza rağmen istenmeyen durumlar da yaşanabiliyor.

Bunlar yaprak biti dediğimiz bitkiyi öldüren, kurutan, gelişimini engelleyen veya meyve oluşumunu durduran bitkinin düşmanıdır diyebiliriz. Bu yaprak bitleri yeşil veya renkte olmakla beraber 1-4 mm arasında ufak zararlı canlılardır. Yaprak bitlerine yeşil bit de denir.

Ayrıca küçük olmakla beraber bitkinin gelişimini tamamen durdurabilir ve bitki açısından zararı oldukça büyüktür. Yaprakların özsuyunu emerek yaprakların susuz kalarak kurumasını sağlar. Bu susuz kalmanın sonucunda ise bitki fotosentez yapamaz ve solarak gelişimi durur. Dışarıda olan bitkilerde daha çok görülen bu yaprak biti bitkilerin tam bir kâbusu haline gelmiştir. Dışarıda olan bitkilerinize yakın başka bitkilerin üzerinde oluşması sonucu sizinkilere de sıçrayıp oldukça büyük zararlar verebilir. Bunlar kanatlı veya kanatsız olabilir. Çabuk ve hızlı şekilde üreyerek kısa sürede bitki için büyük sorunlar oluşturur.

Görsel: ziraatfakultesi.net

Yaprak Biti Arap Sabunu

Yaprak biti bitkinin gelişip, büyümesini tamamen etkileyen ve bitkiyi susuz bırakarak kuruyup solmasını sağladığı için bitkinizi her zaman bu yaprak bitine karşı korumanız gerekecektir. Ancak bu yaprak bitinden kurtulmak o kadar da zor değildir. Çok basit yöntemleri mevcuttur.

Bunlardan birisi uğur böceğidir. Uğur böceği yaprak biti ile beslenen ve bitkilerin üzerine konarak yaprak bitki oluşumunu önler. Fakat her zaman bu yöntem yapılmayabilir.

Diğer yöntem ise Arap sabunu karışımı ile hazırlanan ilaç yöntemidir. Ilık olarak 1 litre suya 5-6 kaşık Arap sabunu atarak iyice karıştırıp ve bir püskürtme kabına ekleyin. Her gün en az 1 defa olmak üzere bitkinizin köküne ve yaprakların alt kısmında oluşan yaprak bitlerinin üzerine sıkın. Çok kısa sürede bitki de bulunan yaprak bitlerinin döküldüğünü göreceksiniz. Aynı zaman da bu işlemi günde 2-3 defa yaparak yaprak bitlerine karşı önlem alarak oluşumunu engelleyebilirsiniz. Arap sabunu bitkilere musallat olan bitlerin veya sineklerin uzaklaşmasında ve önlenmesindeki en etkili yöntemdir. Tam bir doğal ilaç olarak kullanılır. Ayrıca Arap sabunu ile yapılan bu yöntem sprey sistemi ile püskürtülerek tüm bitlerin ıslanması ve bu ilaç ile temas etmesi gerekir.

Görsel Kaynak : wordpress.com

Yaprak Biti İle Organik Mücadele

Yaprak bitinden kurtulmak için yukarıda anlatılan Arap sabunu yöntemini kullanmak dışında zirai ilaç da kullanabilirsiniz. Arap sabunu yöntemi evde imkanlar dahilinde deterjan veya ona benzer ürünlerle yapılan pratik yöntemdir. Bitkilerde oluşan yaprak biti veya diğer haşereler ile ilgili olarak doğa dostu organik yöntemler mevcuttur. Bunlar çimlenmeyi sağlamak için aspirin yöntemi, bitki verimliliği ve canlılığı için oksijenli su, fidelerin çiçeklenmesi için tarçın karışımı ve yağ, sabun, karbonat karışımı ile püskürtme kabı içerisinde bitkiye bol miktarda püskürtülerek haşere ve bit oluşumu önlenir. Bu yöntemler evde imkanlar dahilinde kolayca hazırlanıp bitkinize uygulanabilir.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Yaprak Biti İnsana Bulaşır Mı?

Bitki bitlerinden olan yaprak biti de diğer bitler gibi çok hızlı üreme gerçekleştirerek bulunduğu bölgeyi tamamen sarabilir. Koloni şeklinde olan bu haşereler oldukça rahatsızlık verirler. Bulunan ortama yayılarak masa veya mobilya üstlerine dağılırlar. Elbiselere veya yataklara bulaşması durumunda alerji oluşturarak kaşıntı veya kızarıklık yapabilirler. Astım veya bronşiti olanlar için solunum sıkıntısı oluşturur. Nefes alıp verme ile akciğerlere geçerek orada solunuma dayalı enfeksiyonu meydana getirir. Bitki bitleri her ortamda yaşadığı için soğuk sıcak demeden bitkilerin gerekli bakımı ve ilaçlanması yapılması gerekir.