Yükleniyor
Ana Sayfa Hakkımızda Ödeme İletişim
Üye Ol / Giriş Yap
Sipariş Takibi
Orkide bakımı

Orkide Bakımı ve Orkide Çeşitleri Hakkında Genel Bilgiler

Orkideler latince ismi (Orchidaceae) genel olarak aydınlık ve sıcak ortam seven tropikal bitkilerdir. Yetişme dönemlerinde serin ve nemli ortamı çok severler. Orkideler hakkında halk dilinde dolaşan bilinçsiz bir çok sulama ve bakım tekniği dilden dile dolaşmaktadır. Size Phelonopsis Orkide hakkında genel bilgi vermeye çalışacağız. Aşağıda maddeler halinde soru cevap halinde bilgi veriyoruz. Kafanıza takılan her türlü sorunda bize mail atabilirsiniz.

Orkide çeşitleri ve bakımları için aşağıdaki orkide resimlerine tıklayarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 
Orkide bakımı için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. 

Orkide Bakımı 
Soru 1 : Orkideler ev yada ofis ortamında nasıl bir yerde bulundurmalıyım ? Cevap : Orkidelerin toprağı genelde ağaç kabuğundan oluşur ve bitki gerekli besinin %80 ini hava ve ışıktan alır, bu nedenden dolayı orkidenizi aydınlık gün ışı alabilecek kapalı bir mekanda barındırmanızı tavsiye ederiz. Yaz aylarında asla cam arkasından direk güneş almamasına dikkat ediniz. 
Soru 2 :Orkidelere ne sıklıkta nasıl su verilmelidir ? Cevap : Bir önceki cevapta da bahsettiğimiz bitki gerekli besinin %80 ini hava ve ışıktan alır, bu nedenden dolayı bitkinizi haftada 1 kere özel sulama kabı içerisine saksının yarısına gelecek kadar su doldurduktan sonra takriben 1-2 saat bekletip kabın içerisinde ki tüm suyu boşaltarak orkidenizin gerek duyduğu tüm suyu vermiş olacaksınız. Altında su tabağı olmaz ise vereceğiniz suyu ağaç kabukları çekmeden alta geçecektir. Altında su verirken bir kab olmasına özen gösteriniz.Not: Kap içerisinde asla bayat su bırakmayın. Su kaldığında kökler hava almayacağından orkideniz ölebilir. 

Soru 3 : Orkidelerin çiçeklerini döktü ne yapmalıyım ? 
Cevap: Orkideler çiçeklerini döktükten sonra dalı asla kurumadan kesilmemelidir. Kurumayan dalın devamından çiçek açmaya devam edebilir. Dal kuruduğu zaman kuruduğu yerden bağ makası ile kesilebilir. Erken çiçek açması için orkide vitamini kullanarak daha çabuk ve verimli çiçek açtırabilirsiniz. Orkide vitamini için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Soru 4 :Orkidelerin saksı yada toprakları değiştireceğim ne yapmalıyım ? 
Cevap: Orkidelerin kökleri iyice saksısı içerisinden çıkmadığı sürece saksı değişimi yapılmamalıdır. Çünkü kökler ne kadar sıkışık olursa çiçek açması o kadar erken olacaktır. Orkide toprağı özel bir toprak olup diğer saksı toprakları ile karıştırılmamalıdır. Bu toprak torf ve seçilmiş ağaç kabuklarından oluşturulmaktadır. Orkide toprağı için firmamıza başvurabilir, mail olarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Soru 5: Orkidelerin ömürleri ne kadardır. 
Cevap:Orkidelerin ömürleri 10-12 sene arasında değişmektedir. Bu süreye düzenli bakım, sulama ve gübreleme çok fazla etki eder. 

Soru 6 : Orkidemin yaprakları ve dalları sarardı ne yapabilirim ? 
Cevap: Orkidelerin yaprakları ve dalları sararsa da kökleri sararmadığı sürece her zaman açabilir. ( Düzenli bakılan aşırı sıcak ve güneş ışığına maruz bırakılmayan orkideler yaprak dökmez sararma yapmaz. ) 

Soru 7: Orkidemin yaprakları var fakat çiçek açmıyor ? 
Cevap: Orkideleriniz yaprakları sağlıklı olduğu sürece çiçek açmaya elverişlidir. Fakat çiçek açma dönemi bulunduğu yer ve yaptığınız bakıma göre değişmektedir. Çiçekleri döken orkideyi sıcak fakat kalorifer benzeri yerlere yakın olmamasına, aydınlık bir yerde hafta bir kere klorsuz düzenli su vermeye dikkat etmelisiniz. Ortalama 20 gün 1 ay içerisinde yeni filiz vererek açmaya elverişli hale gelecektir. 

Soru 8: Orkidemin yaprakları sarardı ne yapabilirim? 
Cevap: Orkidenizin yapraklarının sararıp dökülmesi durumunda yapılacak pek bir şey kalmamıştır. Genel olarak yaprakları dökülüp sararan orkideler ölmektedir. Fakat köklerinde sararma olmaması durumunda bazı orkideler tekrar yaprak verebilirler. Bunu dikkate alarak yada orkidenizin kök resmini mail adresimize göndererek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Soru 9:Orkidemin tomurcukları düşüyor ne yapmalıyım ? 
Cevap:Orkidenizin tomurcuklarının sararıp dökmesinin ana nedeni üşümesidir. Üşümeden kaynaklanmadığını düşüyorsanız diğer salon içi süs bitkilerinde olan başlıca sorun yüksek oranlı klorlu sudur. Klorlu su orkide köklerinin gözeneklerini kapatarak çiçeklere yeterli su gitmesini engeller ve orkidenizin ölmesine neden olur. Orkidelerini su verirken dinlenmiş su yada içme suyu kullanınız. 


Bir diğer orkide cinside Cymbidium orkide dir. Bu orkide cinsinin çiçekleri büyük ve yaprakları diğer bilinen orkide türüne göre daha ince ve uzun yapılıdır. Yurtdışında gerçek orkide cinsi olarak Cymbidium Orkide ler bilinir. Bu orkide türünün kesme dal olarak olanı makbüldür. Nice sağlıklı orkidelere bakmanız dileği ile. Sonraki konu şebboy çiçeği hakkındaki bilgileri içerir. 

Orkide Toprağı, Orkide Vitamini, Orkide İlacı ve Küf Mantar gibi sorunlarınıza kesin çözüm sağlayan orkidelerinizi coşturacak harici kullanım ilaç ve vitaminlerimiz stoklarımıza geldi. Kargo ile tüm Türkiye'ye gönderim yapıyoruz. Yapmanız gereken aşağıda istediğiniz ürünün tutarını hesap bilgileri sayfamızda bulunan banka hesap numaralarına yatırmanızdan sonra siparis@cicekal.netsayfamıza adınız soyadınız, telefon numaranız, adresinizi göndermenize mütaben aynı gün ürününüz kargoya verilecektir.

Orkide Toprağı : Paketi 15 TL Orkide toprağımız 1. kalitede orkideler için düzenlenmiş köklerinin hava almasını sağlayacak ve kökleri sıkıştırmayacak şekilde harmanlanmış perlit karışımlı ağaç kabuğundan oluşmuş özel toprak çeşididir. 
Orkide Vitamini : 250 ML 12,50 TL Orkide vitaminiz 200'e yakın orkide üzerinde deneyim yaptığımız hiç bir orkideye yan etkisi bulunmayan çiçek açması ve yapraklarının daha sağlıklı hale gelmesini sağlayan güvenilir bir vitamin çeşididir. 

Haşrelere Karşı Orkide Koruyucusu : 250 ml 20 TL Orkide koruyucumuz dışarıdan orkidenizin kök, yaprak ve çiçeklerine bulaşabilecek her türlü haşerelere karşı bitki ve insan sağlığına zarar vermeyen özel karışımlar kullanılarak hazırlanmış sadece haşerelere karşı etkili bir çözeltidir. 

Küf Mantar Koruyucu : 250 ml 20 TL Küf mantar koruyucumuz orkidenizin yapraklarında ve köklerinde oluşacak mantar, beyaz yapışkan lekeler, küf gibi dış etkenlere karşı maksimum düzeyde koruma sağlamak için eşsiz bir koruyucudur. 

Orkide Saksısı : 10 TL Orkide saksısı şeffaf olmak zorundadır. Stoklarımızda şeffaf orkide saksısı bulunmaktadır. Orkide saksısı ihtiyarçlarınız için bizimle irtibata geçiniz. 

BİZE SORDUKLARINIZ ... 

Necla: Orkidemde beyaz küfler oluştu ne yapmalıyım ???
Cevap : Necla hn. orkideler için özel olarak orkide küf ve mantar ilaçları vardır. Bu ilacı kullanmanız durumunda orkideniz eski sağlığına kavuşacaktır.

Demet: Orkidemin cicek acan tek dali vardı. cicekler dokuldukten sonra yaprak acti. daha sonra da dal, yaprak uzerindeki ciktigi yere kadar kurudu. kuruyan dali yaprakla birlestigi yerden mi kesmeliyim? orkidem bir daha nereden nasil cicek acacak?
Cevap: Demet hn. dalı kuruduğu yerden kesiniz. Aydınlık sıcak bir yerde durduğu takdire 3 ay içerisinde çiçek açacaktır. İyi günler dileriz.

Özlem :benim orkidemin dalı kurudu. Yaprakları canlı. Saksısınıda yeni degiştirmiştim. Torf ekleyerek değiştirdim. bi anda kurumaya başladı ve çok üzüldüm. Ne yapabilirim?
Cevap:1- Saksısını değiştirince ne tür toprak kullandınız? 2- Saksısını ne renk bir saksı ile değiştirdiniz ? 3- Saksısını değiştirdikten sonra ne sıklıkta su veriyorsunuz? Yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra orkidenize kesin sevap verebiliriz. Ekleyebilirseniz birde orkidenizin resimini eklerseniz daha sağlıklı bir cevap verebiliriz.

Esra:Merhaba. Orkidemin üst bölümünde çiçeklere yakın bir yerde yaprak çıktı. Bunun nedeni ne olabilir ve acaba ne yapmam gerekir?Bir de başka bir orkidem var.çiçekleri döküldükten sonra en alttan 3. boğumdan kestim. fakat 1 yıldır hiç büyümüyor çiçek açmıyor neden olabilir? teşekkürler
Cevap:Yaprak açan yerden yeni bir dal çıkartarak orkideniz açmaya o dal üzerinden devam edecektir. Sulamaya ve elinizde varsa vitamin takviyesi yapınız. İyi bakımlar dileriz..

Hatice:Öncelikle iyi günler.erkek arkadaşım bana bir orkide aldı ve henüz bana getirmedi şuanda antalyada ve orkidenin üst yaprağının sararmaya başladığını söyledi bana bu durumda ne yapmalıyız beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler
Cevap: Orkideler frigolu tırlarda ithal olarak geldiğin bir iki tomurcuğunun dökülmesi sorun teşkil etmez. Rutin sulama ve güneş almayan aydınlık bir ortamda muhafaza ederse bir sorun olmayacaktır.

Elif:3 tane orkidem var. çicek açmasında bir sorun yok fakat 2 tanesinin yaprakları sert ve dik dururken bir tanesi yaprakları sanki kopacakmış gibi duruyor. ve yumuşak diri durmuyor nedeni nedir acaba
Cevap:Direk güneş ışığı alıyor ise yapraklarında ister istemez kendini bırakma yaşanmaktadır. Yapraklarda pörsüme ve yaşlılık da insan cildi gibi büzüşmeler yapmaktadır. Aydınlık fakat güneş almayan bir ortamda vitamin takviyesi ile yeni açan yapraklar sağlıklı bir şekilde sürgün vermeye devam eder.

Sait:Orkidemin dalında yaprak çıktı,yaprağa yakın yerden dalı kesmelimiyim yada ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim .
Cevap:Dal kurumadı ise kesilmesine gerek yoktur. Sürgün vererek açmaya devam edebilir.

Esra:Yaklaşık 1 ay önce orkide aldım....hemen saksısını ve toğrağını değiştirdim..ancak değiştirme esnasında çürük kökler vardı yeşil kökler de vardı...sonra haftada bir suladım bide vitaminli su ile....ama alttaki 2 yaprağı sararıp düştü...ve 3.yapragıda solacak gibi görünüyor. Sıcak ışık alan bir yere koymuştum ...ancak şimdi değiştirdim direkt ışık almayan bir odaya koydum....çok üzüldüm..yoksa orkidem ölüyormu? Ne yapmam lazım...lütfen beni aydınlatır mısınız?
Cevap:Sanırım saksı değişimi sırasında sağlığını bozacak, yaprakların vitamin ve su ihtiyacını karşılayan kökleri zedelediniz. Bundan dolayı orkideniz bozulmaya başladı. Orkidenizi aydınlık sıcak fakat direk güneş ışığı almayan bir yere koymanızı öneririz.

Filiz:İyi günler.beyaz bir pelenopsis orkidem var ve dalları sararmaya basladı.duzenlı olarak suluyorum .yapraklarına gun ıcınde bırkackez su fısfıslıyorum her sulamada besın verıyordum ama bugunlerde pek vermemeye basladım. zaten cıceklerı 2 defa acıp dokuldu .serın yerde de muhafaza edıyorum ama dalları sararmaya basladı ve sararan yerden kesıp ucuna tarcın surdum ama yıne de asagı dogru sararmaya devam edıyor ne yapmalıyım tesekkur ederım..
Cevap: Filiz hn. yaprakları sararmadığı sürece çiçek açan dalların sararması orkidelerde normal bir yaşam biçimidir.

Gül: Orkideye çiçekleri düştükten sonra çiçeksiz bitkiler için olan besinden vermiştik. 1 ay içinde dal komple kurudu. Yaprakları yeşil olarak duruyor. Yapılabilecek birşey var mı?
Cevap: Gül hn. orkide vitamini vermenizi tavsiye ederiz. Çiçek açan dalın kuruması normaldir. Kuruyan yerinden kesebilirsiniz.

Aytaç: merhaba orkidemin yapraklarından 2 tanesi sararmış kökleri topraktan dışarıya çıkmış ve 2 çiçeği solmuş çok üzüldüm napmam lazım lütfen yardım 2 orkidem var biri ofiste diğeri evde ofisteki çok sağlıklı evdekinde neden böyle bir şey oldu çok üzülüyorum
Cevap:Orkidenizin toprağı yetersiz kaldığından böyle bir sorunla karşı karşıya kalmış bulunuyorsunuz. Saksı ve toprağını değiştirdiğinizde eski sağlığına kavuşacaktır.

Sevda: Merhaba, ofisimizde bulnan orkidemizin üç aydır çok güzel çiçekleri vardı ama geçen hafta üç tanesi soldu ve düştü bu hafta diğer kalanları soldu ve düşmek üzere ne yapmalıyım nasıl bir bakım uygalmalıyım ayrıca yeniden çiçek açar mı? teşekkürler
Cevap: Orkidelerin çiçekleri devamlı kalıcı değildir. Belli bir süre içerisinde solarlar. Sulamaya ve aydınlık bir yerde bulunmasına özen gösterirseniz kısa süre içerisinde açacaktır.

Yasemin: Tek dallı bir okidem var dalı birkaç ay önce kurudu bende dibinden birkaç cm bırakarak kestim yaprakları canlı kökleri dışarı taşıyo ama çiçek açıçak dalı yok?
Cevap: Aydınlık bir ortamda orkide vitamini de vermeniz durumunda kısa sürede yeni çiçekler açacaktır.

Nilgün: 4 Orkidem var biri mor diğer 3 beyaz. Beyazların ikisinde bir sene önce çiçek dallarında fide gibi ufaka yapraklar çıktı şuan saksısındaki yapraklar kadar oldu hemen hemen ve kökleride var kurt gibi olanlardan bu neden oluyor ayrıca bir çiçekçiye gidip bu fideleri muntazam bir şekilde çıkartıp başka saksıya diksek olurmu. Çiçek de verdi bu fide gibi olan yapraklardan
Cevap: Nilgün hn. çiçek açan dallardaki yapraklar kök salmış ise kesip farklı bir saksıda yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Küçük kurtlar için böcek ilacı satıyoruz kargo ile gönderim yapabiliriz. iyi günler.

Mehtap:merhaba,Orkidelerim için gerekli Torf ve Vitamin-Minerallerin fiyatlarını öğrenmek istiyorum.Orkidelerim tek dal, çift dal nasıl oluyor? 2 orkideyi bir vazoya mı yerleştiriyorsunuz? Cymbidium un fiyatı ve sizde mevcut mu?Sipariş verdikten kaç gün içinde gelir?Saygılarımla
Cevap: Cymbidium saksıda orkideler özel sipariş üzerine getirmekteyiz. Saksı içerisinde 3-6 çatal arasında arasındadır. Her çatal üzerinde 8-13 orkide mevcuttur. Saksı fiyatı İÇİN BİZE 216 4184535 nolu telefondan irtibata geçiniz.. Sadece istanbul içi teslimatımız var. Orkidelerin çift dal olması için orkidelerin uygun bir ortamda muhafaza edilmesi ve vitamin takviyesi ile 2 ayrı daldan çiçek açarak çift çatallı olmaktadır

Elif:orkidelerimin saksılarının dar geldiğini düşünüyorum. saksı özellikleri var mı? saksı şeffaf mı olmalı? kökleride mi ışık görmeli? çünkü benim orkidelerim iki senedir açmıyor? yapraklar diri ve canlı duruyor. ilk saksılarında duruyorlar. dışlaraına dekoratif renkli saksılar koymuştum
Cevap:Elif hn. merhaba orkidenizi şeffaf beyaz saksı içerisine dikebilirsiniz. Saksı değişiminde orkide toprağı dışında toprak kullanmamanızı tavsiye ederiz. Kökleri aydınlık gün ışığını almaz ise çiçeksiz olarak sadece yaprakları gelişir.

 Pınar:merhaba bana yaklaşık 3 ay önce phalaenopsis 2 rispen cinsi orkide hediye geldi orkide iki dallı ve yaprakları aşağı doğru sarkmış şekildeydi. düz durmuyor yana yatıyordu. ben önce farkedemedim ve gelir gelmez yere koyunca yana doğru sarktı ve yere düştü tek dalı kırıldı çiçekler bir kaç gün yaşadı ve soldu bende kırılan kısmı kestim. diğer daldaki çiçekler 1.5 ay kadar üzerinde kaldı ve soldu diğer dalı da üstten kestim. doğru mu yapmışım? 1.5 ay oldu çiçek açmıyor en alttaki yapraklarından biri hafif sarardı. köklerin üstte olanlarından bazıları kurudu ama yeni kökler çıkarıyor ve küçük bir yaprak çıkardı ama kökler dışarı çıkmaya başladı.hala şeffaf plastik saksı içinde duruyor, saksısını mı değiştirmeliyim?. çiçek açması için ne yapmalıyım? cevap verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler..
Cevap: Pınar hn. çiçeklerin dökmesi normal bir durum, kökleri aşırı derece saksıdan taşmadı ise değiştirmenize gerek yok. Hemen çiçek açmasını istiyor iseniz orkideler için müşterimize tavsiye ettiğimiz çiçek açtırıcı vitamin var bu vitaminden kullanabilirsiniz.

Rüzgar: iyi günler. 2 gün önce bana bir Orkide hediye edildi. Fakat kökleri saksının üzerine çıkmıştı. Bir çiçekçiye gösterdim;bana saksının ve topragın değişmesi gerektiğini aksi halde Orkide'nin kuruyabileceğini söyledi. Ağaç kabuğu şeklindeki toprağı değiştirip yumuşak bir toprak ayrıca şeffaf saksıyı değiştirip kalın koyu rankli bir saksı içerisine koydu. Orkide'me herhangi bir şey olur mu?
Cevap: orkideler büyümeleri ve çiçek açmaları için gerekli olan besinin büyük çoğunluğunu ışık dan alır. Bu nedenle köklerinin gün ışığı görmesi ve şeffaf saksıda olması gerekir. Ayrıca normal çiçek toprakları suyu fazla depoladıkları için orkidenin hem köklerine hem de genel olarak sağlına zarar verir. Orkidenizi uygun saksı ve toprağa geçirmez iseniz malesef kısa sürede ölecektir.

Fatma: mrb bana hedıye orkıde gelmsıtıı arastırmadan sakısını degistirmis annem. tabı norml bır cıcek topragı ve beyaz seramık bır saksıyaa tabıı bılıncsı durmun sonucu kokler kurumaya baslams gıbı oldu sonradan ogrendıkkıı yanlısmıs yaptıgımız bıraz koklerı actım cıkardımm saksıdan ama sımdıdeee ekılı gıbı deıl sanırım orkıde tekrardan canlanmaz deılmı yapabılecgım bırsey varmı tşk
Cevap:Yaprakları bozulmadı ise orkidenizi şeffaf saksı ve özel orkide toprağı ile dikim yaparsanız düzelebilir.

 Umut:merhaba geçen hafta migrostan mor renkte küçücük bir orkide aldım. orkidemin şuanda üzerinde 4 tane açmış 2tanede açacak durumda tmurcuk var uç kısımdaki 4tane küçük tomurcuklarda kuruyup büzüşmeye başladı açmadan düşecekler 5tane yaprağı var onlarda çok yeşil görünmüyolar çok ufacık şeffaf bir saksıda sadece üst kısmında yosun var kuruyan kökleride var çürüyenlerde var neyapmalıyım ölürse çok üzüleceğim bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Cevap:Orkideniz almadan soğuk havalı tırlarda gelmektedir. Tırda uzun süre soğuk havaya maruz kalan orkideler kısa süre içerisinde bozulmaya başlayacaktır.

Kardelen:iyi günler. dün hediye olarak orkide çiçegi geldi fakat öyle bir hediye yapıp göndermiş ki çiçekci ne yapmam gerektiğini bilemedim.boru gibi şeffaf hediye paketi yapmışlar.çiçekleri jelatine değiyor..sizce o paketi çıkarmalı mıyım sadece saksısı görünsün mü..el değerse orkide ölür diyorlar doğru mu. şimdiden cevabınız için tşk ederim ii çalışmalar.
Cevap:El değerse ölme konusu hurafedir. Jelatinden çıkarıp suyunu düzenli periyodda vermeniz yeterli olacaktır.

Nuray:iki tane orkide aldım. ancak bulunduğum yerde şehir suyu çok kireçli. dolayısıyla bu su orkideme zarar verir mi. hazır su yada kaynatılmış soğutulmuş su ile mi sulamalıyım. teşekkürler
Cevap:Orkideler ph değeri düşük klorsuz, yumuşak suyu sevmektedir. Dinlenmiş yada içme suyu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nebi: Ben sitenizi çok sık takip ediyorum ve bir yerde çiçeğinizin fotosunu çekip bize gönderirseniz bilgi alabilirsiniz yazdığını gördüm ve bu sebepten size yazıyorum eğer cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.Ben orkide bakıyorum ve okidemin sapı kuruduğu için onu fotoda göreceğiniz üzere dipten kestim ama sanırım yanlış yaptım, şu an orkidem iyi durumda hatta yeni yapraklar açtı ama çiçeğin açması için gerekli olan sap bulunmuyor , bunun yeniden çıkması için ne yapmam lazım.
Cevap: Merhaba doğru olanı yapmışsınız. Yapmanız gereken bitkinizin bakımına devam etmektir. Kök kısmından yukarı doğru yeni bir sap vererek çiçek açacaktır. Çiçek açma süresi bulunduğu ortama göre değişiklik gösterebilir. Lütfen sabırlı olun.

Berfu: Merhaba, Çiçek açmayan bi orkideye düzenli bakıp çiçek çıkarmasını sağladım. 2 tane çiçek verdi. Fakat temizlik esnasında yastık düştü ve kırıldılar. Şuan saplarından ve yapraklarından başka hiçbir şeyleri yok. Bu duruma çok üzüldüm. Tekrar nasıl onları canlandırabilirim? Tekrar çiçek verirler mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar,
Cevap:Sadece çiçekleri kırıldı ise problem olmaz kökü ve yaprakları sağlam olduğu sürece bitkiniz açmaya müsaittir. Bakımını düzenli bir şekilde yapmaya devam ediniz.

Gamze: Orkidem yanlış budandığı için çiçek açan kısmı çok kısa kaldı fakat kökleri uzuyor. Çiçek açması için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler
Cevap: Gamze hn. Merhaba orkideniz gayet sağlıklı yalnız saksısını değişmesini tavsiye ederiz. Daha aydınlık fakat güneşin zararlı ışığını almayacak bir yer bulabilirseniz çabuk çiçek açacaktır.

Bir sonraki yazımız ortanca bakımı