Yükleniyor
Ana Sayfa Hakkımızda Ödeme İletişim
Üye Ol / Giriş Yap
Sipariş Takibi
Lilyum Çeşitleri ve Bakımı

Saksıda ve Kesme Lilyum Çeşitleri

Lilyumlar kokuları ve asaletli görüşleri ile bilinen her mevsim yetişebilen çiçeklerdir. Lilyumları genel olarak 3 ana kategoriye ayırabiliriz. 

Bunlardan birinci si ağır kokulu büyük açan çiçeklerinin uçlarında teleskopik 5 dal uçlarında bordo renkde kafaları vardır. Bu lilyum türünün bir diğer adıda CASABLANKA dır.Bu kafalar çiçek açtıktan 1-2 gün içerisinde kendi kendine boyama özelliğine sahip olurlar.

vazoda lilyumpembe lilyum

 İkinci lilyum çeşidi, yukarıda bahsettiğimiz örnekten ziyade kokusuz fakat görünüşü ve yaprakları bire bir, yukarıdaki örnekle aynıdır. 

Üçüncü lilyum çeşidi ise kokulu fakat çiçek yaprakları casablanka çeşidine göre daha ufaktır.

 Lilyumlarda ana renk beyaz ve pembedir. En ağır ve hoş kokan lilyum türü beyaz ve fuşya renkli lilyumlardır. Kokulu Lilyum Cinsleri; Beyaz, pembe, fuşya, yavruağzı, açık sarı renkleridir. Kokusuz Lilyum Cinsleri; Sarı, krem ve turuncu olarak adlandırabiliriz. 

Saksıda Lilyum Bilinenin aksine lilyum bitkisi ev ortamında saksı içerisinde yetişen bitkiler içerisinde yer alır. Soğanlı bir bitki olan lilyumların ortalama yetişme süresi dikimden 1 ay içerisinde yaprak vermeye başlamaktadır. 

2. Ayından itibaren lilyumların çiçekleri tomurcuk halini alır ve açmaya hazır hale gelir.9. haftadan itibaren ortamın sıcaklığına göre çiçeklerini açmaya başlar. Saksı ya dikilen lilyum soğanlarında açması için sıcağın etkisi çok fazladır.

 Bir lilyumun yetişmesi için geren şartlar 20-26 C sıcaklıkda toprağı nemli kalacak şekilde saksının büyüklüğüne göre haftada 2-3 defa sulamak kafi gelecektir. 

Özel lilyum vitaminleri ile desteklenerek, lilyumlar daha gür ve sağlıklı bir şekilde çiçeklerini açmaktadırlar. Firmamızdan lilyum vitamini, kesme lilyum buketi ve özel sipariş üzerine getirilen saksı içerisinde lilyum bitkisini temin edebilirsiniz. Bitkiler hakkında kafanıza takılan tüm sorulara info@cicekal.net adresine yazarak cevap bulabilirsiniz. 

Köklü LilyumSaksıda Lilyum