ŞEBBOY ÇİÇEĞİ

Şebboy Çeşitleri ve Şebboylar Hakkında Genel Bilgi


Şebboylar doğada yetişen çok çeşitli renk tonlarında sahip mis kokulu çiçeklerdir.Kökleri turp gibi olduğundan dolayı Brassicaceae familyasından olan şebboylar egzotik hoş kokuları ve hoş görüntüleri ile cazibeli bir çiçektir.

 

 Ülkemizde şebboyların, beyaz, pembe, sarı , mor ve lila olmak üzere 4 rengi mevcuttur. Fakat hollandan başta olmak üzere bir çok ülkede kırmızı hatta kahverengi şebboy cinsleri vardır.

 

 Uygun bir hava şartı sağlandığında ortalama olarak dikim yapıldıktan 40 gün içerisinde 60 cm boya ulaşmaktadırlar. Şebboylar genel olarak kesme çiçek olarak evlerimizdeki vazoları süslemektedir.  

 

En uzun ömürlü şebboy cinsi Matthiola incana ve M. Annua olarak bilinen bahçe şebboyudur. Şebboyların çok hoş kokmasındaki ana neden taşıdığı uçucu yağlardan dolayıdır. Şebboy çiçeği bu nedenden dolayı kimya sanayinde parfüm yapımında oldukça sık kullanılan bir çiçek çeşidi dir.

 

Son olarak şebboy çiçeği soğuk iklim bitkisi olup, sıcak hava koşullarında dayanma süresi çok azdır. Bol çiçekli günler dileği ile. Kafanıza takılan tüm sorulara info@cicekal.net adresine yazarak cevap bulabilirsiniz. Sonraki Konu lilyum bakımı dır.

Online Çiçek Gönder
çiçekçi